Őrizetbe vettek egy korrupciós ügyeket leleplező újságírót Azerbajdzsánban
Őrizetbe vettek egy korrupciós ügyek leleplezésével ismertté vált, a hatóságok zaklatására már többször panaszkodó tényfeltáró újságírót Azerbajdzsánban.
Hadidzsa Izmailovát egy bakui bíróság pénteki döntése értelmében helyezték vizsgálati fogságba. Azzal vádolják, hogy öngyilkosságba kergetett egy férfit, amiért akár hétéves börtönbüntetést is kaphat. Pere végéig rács mögött kell maradnia a bíróság határozata szerint.
Az Azerbajdzsánban elterjedt korrupciónak, a hatalommal való visszaélésnek és az emberi jogok megsértésének leleplezéséért számos elismerésben részesült Izmailova egy október interjúban azt mondta, számít rá, hogy hamarosan le fogják tartóztatni. Korábban megtiltották neki azt is, hogy külföldre utazzon.
Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet "a független média elhallgattatására irányuló lépésként" értékelte Izmailova őrizetbe vételét, a riporter munkaadója, a Szabad Európa Rádió főszerkesztője pedig "a kormányzati korrupcióval és az emberi jogi sértésekkel foglalkozó újságírók elnémításáért két éve indított kampány részének" nevezte a történteket.
Az azeri kormány - amely korábban afganisztáni és iraki bevetéseken is támogatta Amerikát - csütörtökön hosszú üzenetben bírálta az Egyesült Államok - megfogalmazása szerint - "gyarmatosító" magatartását, és a külföldi érdekek képviselőjének nevezte a Washington által pénzelt Szabad Európa Rádiót.
Az újságíró korábban már több alkalommal panaszkodott arra, hogy zaklatják korrupcióellenes fellépése miatt. 2012-ben azt mondta, zsarolás áldozata lett, miután felkerült az internetre egy állítólag őt nemi aktus közben ábrázoló, rejtett kamerás felvétel. A videót jogvédők szerint az országot kemény kézzel irányító Ilham Aliyev elnök hívei töltötték fel, bosszúból azért, mert a riporter kiteregette Aliyev lányának üzleti ügyeit.
A véleménynyilvánítás erősen korlátozott Azerbajdzsánban, ahol a rezsimet bíráló hangokat a hatóságok határozottan elhallgattatják. Az Európa Tanács emberi jogi biztosa szerint az egykori szovjet tagköztársaságban folytatódnak az igazságtalan és szelektív büntetőjogi eljárások az eltérő véleményt nyilvánítókkal szemben, beleértve az újságírók, bloggerek és aktivisták elleni fellépéseket.