2014. október. 31. 19:10 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 31. 19:12 Világ

Nem tolongtak a látogatók Mussolini bunkerjében

Restaurálták és megnyitották a nagyközönség előtt a Benito Mussolini bunkerjét, amely egykori római villája alatt húzódik. A földalatti termekre egyelőre kevesen voltak kíváncsiak.

Lépcsők, labirintusszerű folyosók, kisebb-nagyobb termek, páncélajtók követik egymást a nyolcvan négyzetméteres Mussolini-bunkerben. Az egykori berendezésből megmaradt egy ventilátor, néhány szék, egy asztal és egy korabeli fali telefon is.

A bunkernek menedéket kellett volna biztosítania gáztámadással szemben is, de a restaurátorok szerint egyáltalán nem volt "atombiztos". Mussolini bunkerja inkább látványként szolgált, szükség esetén nem nyújtott volna elegendő védelmet.

A földalatti menedéket az olasz fasizmus vezére 1942-1943-ban építtette magának és családjának azután, hogy a szövetségesek bombázták Torinó, Milánó és Genova városát is. A bunker a Rómából kivezető Nomentana út menti Torlonia-villa alatt található.

A Torlonia hercegi család villájában élt Benito Mussolini és családja 1925-1943 között. Mussolini először a hatalmas parkkal övezett villa kertjében levő borospincében építtetett magának óvóhelyet, de mivel ezt alkalmatlannak találta, újabb bunkert ásatott a parkban levő tó alatt harminc méteres mélységben. A bunker bejáratát növényzettel fedték el.

Benito Mussolini Róma 1943-as bombázása után elhagyta az olasz fővárost, először az északi Milánóba ment, majd a Comói-tó irányában igyekezett elhagyni Olaszországot, amikor egy olasz partizáncsoport elfogta és kivégezte.

A bunker helyreállításakor egy Krisztus előtti második századi római villát is találtak.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.