2014. augusztus. 23. 19:44 MTI Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 23. 19:40 Világ

Állítólag elfoglalta a tripoli repteret a Líbia Hajnala

Líbiában az egyik iszlamista milícia bejelentette szombaton, hogy elfoglalta a főváros nemzetközi repülőterét, amelyért hetek óta heves harcokat vívott.

A Fadzs Libia, azaz Líbia Hajnala nevű, főként a tengerparti Miszrátában toborzott fegyveres szervezet a befolyása alatt álló televíziós csatornán közölte a képernyőre kiírt sürgős hírben, hogy teljes ellenőrzése alá vonta a létesítményt.

A repülőtér nem működik, a berendezéseit szétlőtték, és több, várakozó polgári repülőgép is megsemmisült a harcok során.

A légikikötőt a szekuláris erőkhöz húzó zenteni fegyveresek tartották hatalmukban Moammer Kadhafi néhai diktátor hatalmának 2011-es megdöntése óta. A két milícia akkor még egymás szövetségese volt a rendszerrel szemben.

Az iszlamisták legújabb támadása annak ellenére sikeres volt, hogy hajnalban - egy héten belül másodszor - harci repülőgépek ütöttek rajtuk a reptér környékén, és tíz emberük életét vesztette. A milicisták állásait állítólag Halifa Haftár lázadó tábornok gépei bombázták, de ezt nem lehet független forrásból megerősíteni.

A nyugalmazott tábornok Líbia keleti részének fővárosa, Bengázi térségében vette fel a harcot májusban a szélsőségesekkel arra hivatkozva, hogy a gyenge kormány képtelen rendet tenni az országban. Haftárhoz a hadsereg számos alakulata csatlakozott, de ő sem tudott kialakítani döntő fölényt.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.