2014. augusztus. 21. 18:08 MTI Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 21. 18:09 Világ

Lezárták a líbiai légteret, kiszámíthatatlan a helyzet

Felfüggesztették csütörtökön az Egyiptomból és Tunéziából Líbiába irányuló légi közlekedést a polgárháború sújtotta országban kialakult kiszámíthatatlan biztonsági helyzet miatt - jelentették az egyiptomi és a tunéziai légiközlekedési hatóságok illetékesei.

A líbiai légi irányítás értesítette az egyiptomi felet arról, hogy biztonsági okok miatt lezárták az ország légterét - közölték kairói repülőtéri források. Az ellentmondásos hírek szerint Líbia keleti részén egyes repülőterek továbbra is fogadnak járatokat a két szomszédos országból.

Míg a döntés pontos okáról nincsenek értesülések, nem zárható ki, hogy a légtér lezárása a továbbra is vitatott eredetű hétfői légitámadásokkal függ össze, nevezetesen azzal, hogy azonosítatlan harci repülőgépek csapásokat mértek Tripoliban harcoló fegyveres milíciák egyes állásaira. 

Halífa Haftar nyugalmazott tábornok ugyan azt állítja, hogy a támadásokat a parancsnoksága alatt álló erők hajtották végre a Miszráta városából érkezett iszlamista fegyveresek ellen - akik hetek óta próbálkoznak a főváros repülőterének elfoglalásával -, ám egyes szakértők szerint nehezen képzelhető el, miként volt képes a Bengáziban állomásozó Haftar a csapatai által használt - a 2011-es felkelésben súlyosan megrongálódott - repülőkkel az onnan csaknem ezer kilométerre nyugatra fekvő fővárosban egy ilyen hadműveletet végrehajtani.

A líbiai televízió híreiben elhangzott az a feltevés is, hogy valamelyik szomszédos ország állhat az akció mögött. Az észak-afrikai országban uralkodó káoszban mindinkább teret nyerő iszlamista milíciákat a környező államok a saját nemzetbiztonságukra ható közvetlen veszélyként kezelik.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.