Líbia: a bíróság szerint alkotmányellenesen választották meg a kormányfőt
A líbiai legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek nyilvánította Ahmed Omar Majtík kormányfő május eleji megválasztását hétfőn, ami újabb kérdéseket vet fel a belpolitikai zűrzavarba süllyedt észak-afrikai arab országban.
A bíróság a törvényellenesség tényének megállapításán túl nem közölt részleteket a döntéssel kapcsolatban, ahogy annak következményeiről sem. Majtíkot az iszlamista képviselők támogatásával, egy kaotikus ülésén, vitatott körülmények között választotta meg a líbiai parlament. A kormányfő csak múlt kedden, azaz egy hónappal megválasztása után, egy iszlamista milícia segítségével tudta elfoglalni hivatalát, miután az előző ügyvivő kormányfő, Abdalláh asz-Száni nem volt hajlandó átadni a posztot. Ő arra hivatkozott, hogy ellentmondásos utasításokat kapott erre vonatkozóan a parlament elnökétől és alelnökétől.
Líbiának ezért egy hónapon keresztül gyakorlatilag két kormányfője volt, azonban az nem világos, hogy a legfelsőbb bíróság döntése után Abdalláh asz-Száni újra elfoglalhatja-e a posztot. A belpolitikai válság megoldását az is nehezíti, hogy a parlament erősen megosztott az iszlamisták, az antiiszlamisták és a regionális frakciók között. Majtík egyébként Líbia ötödik kormányfője volt azóta, hogy 2011-ben megdöntötték Moammer Kadhafi néhai diktátor uralmát.
Ráadásul a Tripoliban folyó politikai csatározások közepette Bengáziban és az ország más részein folyamatosan a fegyveres összecsapások az iszlamista milíciák és az antiiszlamista erők között, miután egy nyugalmazott líbiai tábornok, Halifa Haftár nemrégiben harcot hirdetett meg az iszlamisták ellen.
Haftár erői korábban egy rövid időre megszállták a líbiai parlamentet is, lemondásra szólították fel a kormányt, és letartóztatással fenyegették meg az iszlamista törvényhozókat, akiket radikális csoportok pénzelésével vádolnak.