2014. február. 04. 21:32 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 04. 21:30 Világ

Így vertek át cseh bankokat olcsó drágakövekkel a 90-es években

Bemutatták Prágában azon drágakövek egy részét, amelyek miatt néhány cseh bank a kilencvenes évek elején legalább 20 milliárd koronás veszteséget könyvelt el. Komoly vizsgálat nélkül fogadták el ugyanis letétnek a köveket, amelyekért sokmilliós kölcsönöket folyósítottak.

Az esetek többségében a bankok megelégedtek azzal a szakértői véleménnyel, amelyet a hitel felvevője vitt be nekik.

A hibás hiteleket később a rendőrség is vizsgálta, de a hozzáférhető értesülések szerint senkit nem vontak felelősségre, illetve ítéltek el – közölte a cseh közszolgálati hírtelevízió.

"Ma is nehéz megmondani, hogy ki volt a csalásokért a hibás. Azt gondolom, hogy nemcsak a drágakőszakértők, hanem a hiszékeny banki alkalmazottak is felültek a csalóknak. Sajnálom, hogy a köveket nem mutatták meg legalább a feleségüknek, aki véleményt mondhatott volna róluk. Az igazi drágakő szép. Ezek közül viszont egy sem szép" – mondta Radek Hanus drágakőszakértő kedden újságíróknak.

A sokmilliós hiteleket drágakőbetétek - többnyire zafír, rubin, smaragd - ellenében 1991 és 1994 között nyújtották a bankok a csalóknak. A kövek értéke a valóságban jóval alacsonyabb volt a becsült árnál. A rossz kölcsönök összértéke nem hivatalos adatok szerint körülbelül 20 milliárd koronára tehető.

A kövek a hamisított kísérődokumentumok szerint a Szovjetunióból származtak és Németországból kerültek Csehországba. A hatóságok később kiderítették, hogy Indiából behozott kövekről van szó.

A kövek egy-egy példányát a következő napokban a Mineralia kiállításon a nagyközönség is láthatja.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.