2014. január. 06. 12:43 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 06. 12:38 Világ

Indulhat a shoppingolás az európai csúcsposztok szupermaketjében

Megnyílt az európai csúcstisztségek "szupermarketje" – fogalmazott hétfői számában a Le Soir című brüsszeli lap azzal kapcsolatban, hogy idén megújul az Európai Unió és a NATO vezetősége is. A pozíciók betöltését többé-kevésbé nyilvános egyezkedések, illetve alig áttekinthető háttéralkuk sorozata előzi meg.

A május végi európai parlamenti választások után osztják majd el a vezető uniós tisztségeket, amelyek közül kiemelkedik az Európai Bizottság, vagyis az EU központi javaslattevő-végrehajtó intézményének elnöki posztja, valamint az Európai Tanács elnöki tisztsége. Szintén kiemelten fajsúlyos beosztásnak számít az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének a posztja.

Szeptember elején tartja csúcstalálkozóját az Észak-atlanti Szerződés Szervezete, amelynek főtitkára most a dán liberális Anders Fogh Rasmussen. A csúcson új főtitkárt választanak majd, és lényegében ez is európai tisztségnek számít, hiszen az atlanti szövetségben hagyományosan mindig az amerikaiak adják a katonai főparancsnokot, míg az európaiak töltik be a legmagasabb polgári pozíciót, a főtitkári tisztséget – bár elvben, kivételesen nem kizárt az az eshetőség sem, hogy a főtitkárt Kanada adja.

A Le Soir terjedelmes esélylatolgató áttekintése szerint az Európai Bizottság elnöki posztjára pályázók között a legnagyobb a tolongás. A szocialista frakció jelöltje Martin Schulz. A liberálisok soraiban a leglátványosabban a belga Guy Verhofstadt EP-frakcióvezető kampányol, de emlegetik Olli Rehn finn gazdasági EU-biztost is.

Az európai bizottsági elnöki posztra a néppárti politikusok közt a Le Soir szerint elvben Jean-Claude Juncker eddigi luxemburgi miniszterelnök lehet a favorit, de ő ennél is esélyesebb lehet az Európai Tanács elnöki tisztségére. Az Európai Bizottság vezetéséért így Enda Kenny ír miniszterelnök szállhat ringbe a legnagyobb eséllyel, de felmerül Donald Tusk lengyel kormányfő, Michel Barnier francia EU-biztos, illetve Viviane Reding luxemburgi EU-biztos neve is.

A belga lap azt sem tartja kizártnak, hogy EU-intézményen kívülről érkezne az Európai Bizottság leendő elnöke, mégpedig a NATO éléről távozó Rasmussen, vagy pedig Christine Lagarde francia IMF-vezérigazgató személyében.

Ami Kenny esélyeit illeti, a Le Soir elképzelhetőnek tartja, hogy ő nem az Európai Bizottság, hanem az Európai Tanács élére kerülne - ebben az esetben Juncker vagy valaki más lenne az uniós végrehajtó testület vezetője.

Az is felmerült, hogy Dalia Grybauskaite litván elnök pártcsaládoktól független jelöltként pályázna az Európai Tanács elnöki posztjára.

Az uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő posztjára a Le Soir szerint Rasmussen, rajta kívül pedig Carl Bildt svéd külügyminiszter, illetve Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter neve merül fel a leggyakrabban.

Sikorskit azonban emlegetik esetleges NATO-főtitkárjelöltként is. Erre az atlanti csúcsposztra Franco Frattini olasz néppárti politikus, illetve Peter De Crem belga védelmi miniszter ígérkezik a legvalószínűbb ellenfelének.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.