2014. január. 01. 21:38 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 01. 21:34 Világ

A palesztinok csoportot küldenek prágai nagykövetük halálokának kiderítésére

A palesztinok egy egész csoportot küldenek Prágába csehországi nagykövetük halálának kivizsgálására - tudatta vasárnap a palesztin külügyminisztérium.

 A cseh fővárosban akkreditált 56 éves diplomata, Dzsamal Muhammad Dzsamal a lakásában szerdán délben történt robbanás miatt olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy délután meghalt a prágai katonai kórházban.

A cseh rendőrség szerint semmi sem utal merényletre: a nagykövet egy széfet nyitott ki, és az okozhatta a robbanást. A palesztin külügyminiszter, Rijád al-Malki szerint is kizárható az idegenkezűség, mivel a széfet legalább húsz év óta nem nyitotta ki senki.

"A nagykövet úgy döntött, kinyitja. Miután megtette, valami történt a széfben, és az felrobbant" - mondta Malki az AP amerikai hírügynökségnek. A palesztin külügyminiszter megfogalmazása szerint a nagykövet "mártírhalált halt kötelességteljesítés közben". A cseh hírtelevízió szerint nem zárható ki, hogy a robbanószerkezet a biztonsági berendezés része volt, és Dzsamal hibásan kezelte. A WAFA palesztin hírügynökség tudósítása szerint a palesztin külügyminisztérium közleményében az áll, hogy percek teltek el a páncélszekrény kinyitása és a robbanás között. 

Dzsamal Bejrútban született, menekültcsaládban. 1975-ben csatlakozott Jasszer Arafat néhai palesztin vezető felszabadítási mozgalmához. A nyolcvanas években Bulgáriában és Csehszlovákiában szolgált a Palesztinai Felszabadítási Szervezet küldöttségeiben. Tavaly október közepén foglalta el hivatalosan prágai állomáshelyét, és csak néhány napja költözött be a vadonatúj, teljesen még be sem fejezett villába, amely a jövőben a palesztin nagykövetség épülete lesz.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.