2013. november. 17. 18:36 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 17. 18:21 Világ

Ezrek menekülnek Szíriából Libanonba

Ezrek menekülnek Szíriából Libanonba a péntek óta egyre hevesebb harcok, a kormányerők előretörése miatt - közölték vasárnap szemtanúk és az Egyesült Nemzetek Szervezetének helyi megfigyelői. Közben Damaszkusz központját felkelők mind intenzívebben lövik aknavetőkkel.

A lakosság elsősorban Szíria határ menti városait hagyja el. Dana Sleiman, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának munkatársa úgy becsüli, hogy legkevesebb ezer család menekült át a hét végén Libanonba, akadtak, akik olyan sietve, hogy semmit sem volt idejük összekapkodni, és egy szál ruhában érkeztek Libanonba. A menekülteket részben közösségi épületekben helyezik el. Akadnak, akik libanoni nyomornegyedek bádogviskóiban húzódtak meg. Az ENSZ takarókat, ágybetéteket, élelmet, pelenkát, tisztasági csomagokat oszt szét a menekültek között. 

Libanonba becslések szerint mintegy 1,4 millió szíriai érkezett a három éve tartó belháború miatt - eddig. A kormányerők erőteljes támadást indítottak az utóbbi napokban a Damaszkusz és a libanoni határ között lévő hegyvidéki területen, amely a felkelők kezén van. A harcok várhatóan hetekig eltartanak a Kalamun-hegyért, mert mindkét fél körömszakadtáig küzd majd helyzete megerősítéséért még a tél beállta előtt, azután a vidék nagy részét hó fedi. 

Bár a felkelők rendszeresen lövik aknavetőkkel Damaszkuszt, a héten tüzérségi tüzük különösen hevessé vált a főváros központja ellen. A SANA szíriai állami hírügynökség vasárnapi közlése szerint négyen meghaltak az aknavetőtűzben.

A szíriai emberi jogi megfigyelők arról számoltak be, hogy kétszer is légitámadás érte Kara városát, amely a felkelők kezén és amelynek környéke az egyik fő harctér.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.