2013. november. 14. 21:10 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 14. 21:08 Világ

Tíz évet kaphat Szerbia leggazdagabb embere, ha elítélik

Megkezdődött Szerbia leggazdagabb emberének pere csütörtökön Belgrádban. Ha az üzletembert sikkasztás és adócsalás vádjában bűnösnek találják, tíz év börtönbüntetésre is ítélhetik.

Miroslav Miskovicot tavaly decemberben vették őrizetbe fiával, Markóval és nyolc másik emberrel együtt, és idén júliusban rekordösszegű, 12 millió eurós óvadék fejében helyezték szabadlábra. A szerbiai igazságszolgáltatás történetében még soha nem szabtak ki ilyen magas összeget. Emellett elvették az útlevelét, valamint minden hónapban jelentkeznie kell a rendőrségen.

A gyanú szerint Miskovic és társai körülbelül 153 millió euró veszteséget okoztak a szerb államnak útépítő cégek privatizálásakor 2005 és 2010 között.

Miroslav Miskovic csütörtökön elutasította a vele szembeni vádakat a belgrádi különleges bíróságon. "Nem érzem magam bűnösnek, természetesen nem ismerem be a vádakat" – mondta.

A tárgyalást óriási figyelem övezte, az újságírók mellett amerikai, angol és német jogi szakértők is részt vettek a 122 oldalas vádirat ismertetésén. A védelem felszólalását péntekre halasztották.

A 68 éves Miroslav Miskovic vagyonát 2,3 milliárd euróra becsülik. Delta Holding nevű, hétezer embert foglalkoztató vállalatának a kiskereskedelem, a mezőgazdaság, az ingatlanpiac és a biztosítás területén vannak érdekeltségei az egész Balkánon.

A szerb kormány az utóbbi másfél évben határozott fellépést mutatott a korrupcióval és a szervezett bűnözéssel szemben. A korrupció elleni harc az egyik meghatározó pontja az Európai Unióval való tárgyalásoknak is.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.