2013. október. 27. 20:34 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 27. 20:33 Világ

Izrael szabadon enged 26 palesztin foglyot

Az izraeli kormány jóváhagyta újabb 26 palesztin fogoly elengedését, egyúttal elvetette a Bájt Hajehudi (Zsidó Otthon) nevű jobboldali párt terroristák elengedését megtiltó törvényjavaslatát - közölte az izraeli katonai rádió vasárnap este.

Az izraeli kormány még július végén, a palesztin-izraeli tárgyalások újraindulásakor megszavazta, hogy kilenc hónap alatt négy szakaszban szabadon engednek összesen 104 palesztin rabot. A hazakerülők második csoportjáról egy szűk miniszteri kabinet döntött vasárnap este. 

A kedden szabaduló palesztinok még az oslói békeegyezmény előtt követtek el merényleteket, és 19-től 26 évig terjedő időt töltöttek el izraeli börtönökben. Többségük ciszjordániai, öten pedig a Gázai övezetből származnak. A nevüket tartalmazó listát már vasárnap éjjel közzé teszik a büntetés-végrehajtási intézet honlapján, hogy a terrorakcióik áldozatainak hozzátartozói az izraeli törvények alapján fellebbezhessenek a hatóságoknál.

Előzőleg egy másik, törvényjavaslatok előkészítésével foglalkozó miniszteri bizottság 8:5 arányban megakadályozta, hogy a parlament elé kerüljön a Bájt Hajehudi párt terrorizmusért elítélt rabok elengedését tiltó kezdeményezése. 

A kormánykoalíció pártjai az ügyben élesen szembe kerültek egymással. A Bájt Hajehudi mellett a Jiszráél Béténu (Izrael a Hazánk) nevű nacionalista párt támogatta az új törvény ötletét, a centrista Tnua (Mozgalom) és Jes Atíd (Van Jövő) párt, valamint a jobbközép Likud miniszterei viszont leszavazták azt. 

A koalíciós partnerek körében szokatlanul éles hangú vitában Benjámin Netanjahu miniszterelnök kijelentette, hogy a palesztinokkal folytatott tárgyalások keretében a rabok elengedéséről szóló döntést már meghozta a kormány, és az azt akadályozó új törvényjavaslat elfogadásával az izraeli kabinet megkötné saját kezét és elveszítené az amerikai kormány bizalmát.

 

Hirdetés
Címkék
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.