Világ MTI 2013. október. 24. 17:21

Merkel beszólt: "a barátok nem kémkednek egymás után"

A barátok nem kémkednek egymás után – jelentette ki Angela Merkel német kancellár az uniós állam- és kormányfők csúcstalálkozójára érkezvén csütörtökön. Előző nap fény derült arra, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) figyelhette a kancellár mobiltelefonját.

Angela Merkel hozzátette: helyre kell állítani a bizalmat. "Szövetségesek vagyunk, és ilyen szövetséget csak bizalomra lehet építeni" – hangoztatta. Júliusi berlini látogatásakor is és szerdán telefonon is közölte Barack Obamával, hogy elfogadhatatlannak tartja a barátok közötti kémkedést. "Ez nem csak rám vonatkozik, hanem minden német polgárra" – húzta alá Merkel.

A német kancellár a történtek kapcsán annak fontosságát hangsúlyozta, hogy döntésre kell jutni az Európai Unióban arról, milyen adatvédelmi, adatbiztonsági megállapodásokra van szükség, illetve hogyan lehet garantálni az átláthatóságot, a transzparenciát az Egyesült Államok és Európa kapcsolataiban.

Merkel arra is kitért, hogy a csúcs témája emellett az, hogy áttekintsék, milyen eredmények születtek a munkahelyteremtésben, hogyan lendíthető fel a digitális gazdaság és hogyan áll a bankunió létrehozásának üteme.

A német külügyminiszter csütörtökön hivatalába kérette a berlini amerikai nagykövetet, miután szerdán fény derült arra, hogy az NSA megfigyelhette Angela Merkel német kancellár mobiltelefonját. Egy nappal korábban pedig a francia államfő adott hangot nemtetszésének, miután kiderült, hogy az NSA 2012 és 2013 fordulóján több tízmillió francia telefonhívás adatait rögzíthette. Az amerikai nagykövetet Párizsban is bekérették a külügyminisztériumba.

James Clapper amerikai nemzeti hírszerzési igazgató szerint mindazonáltal a Le Monde tekintélyes francia lapban megjelent hírek nem igazak, "pontatlan és félrevezető" információkat tartalmaznak, az Egyesült Államok pedig csak olyan hírszerző tevékenységet folytat, mint bármelyik másik ország.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.