Magyar főkonzulátus nyílik Mumbaiban
Négy-öt év múlva Magyarországon lehet a legalacsonyabb a villamos energia ára az Európai Unióban, aminek feltétele az atomenergia-kapacitás bővítése - erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök indiai látogatásának zárónapján, pénteken a Mumbaiban rendezett üzleti fórumon. Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár pedig bejelentette: Magyarország főkonzulátust nyit Mumbaiban, India pénzügyi központjában.
Orbán Viktor a péntekre virradó éjjel érkezett Újdelhiből Mumbaiba (korábbi nevén Bombay), ahol reggel megnyitotta az értéktőzsde (Bombay Stock Exchange, BSE) kereskedését, indiai pénzügyi befektetőkkel találkozott, majd felszólalt a magyar-indiai üzleti fórumon.
A rendezvényen hosszan beszélt a villamosenergiaár-csökkentés kérdéséről. Elmondta, hogy Magyarországon jelenleg a háztartások energiaárai csökkennek, de a kormány szeretné, ha később az üzleti szférában is visszaesnének a költségek.
A kabinet azért is áll ki a nukleárisenergia-felhasználás mellett, mert szükség van rá az energiaár-csökkentéshez - közölte a kormányfő. Emlékeztetett, hogy jelenleg a magyar villamosenergia-ellátás 40 százaléka származik atomenergiából, a kormány azonban közel van az erőműbővítésről szóló megállapodáshoz, így ez az arány a következő évtizedben 60-70 százalékra emelkedhet. Magyarországnak nincsenek természeti erőforrásai, így ez az egyetlen lehetőség a viszonylagosan olcsó energia előállítására például ipari felhasználásra - mutatott rá.
Mindezek alapján úgy vélte, 4-5 év múlva Magyarországon lehet a legolcsóbb a villamos energia ára az Európai Unióban. Ennek azonban előfeltétele, hogy a jelenlegi kormányzópárt megnyerje a jövő évi választást - tette hozzá.
A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy Európával ellentétben az Egyesült Államok azért volt képes kimászni a válságból, mert az európaihoz képest egyharmaddal alacsonyabbak az energiaárai. Márpedig, ha az európaiak nem képesek megtalálni az energiaár-csökkentés módját - nemcsak a háztartásoknak, hanem az üzleti szféra számára is -, akkor nincs esélyük a gazdasági versenyképesség visszanyerésére.
A több mint 70 magyar üzletember - akik egyebek között a vízgazdálkodás, a megújuló energia, a biotechnológia, a gyógyszer-, valamint a gépipar területéről érkeztek - és számos indiai cég képviselője előtt tartott beszédében Orbán hangsúlyozta, hogy Magyarország fontos, a vállalatok logisztikai szempontjából talán a legfontosabb hely Európában, amely egészében még nem látja tisztán, hogyan lábaljon ki a válságból, de már van olyan régiója - például Közép-Európa -, amely túl van a krízisen, így versenyképesebb.
A miniszterelnök az Indiában folytatott gazdasági megbeszéléseit úgy összegezte, hogy a két ország kormánya minden szükséges lépést megtett, kinyitották a kapukat, most az üzletembereken a sor, hogy éljenek a lehetőségekkel.
A magyar delegáció a nap folyamán látogatást tett az informatikai szolgáltatást és tanácsadást nyújtó Tata Consultancy Services mumbai központjában, majd délután Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára bejelentette: magyar főkonzulátus nyílik Mumbaiban.
A főkonzulátusnak nagyon gyorsan a legmagasabb sebességi fokozatra kell kapcsolnia, hogy minél jobban és minél előbb érvényesíthesse Magyarország nemzetgazdasági érdekeit India második legnagyobb városában, az ország pénzügyi központjában - mondta Szijjártó Péter a táblaavatással egybekötött nyitóünnepségen.
Hozzátette, a főkonzulátus egy-két hónapon belül megkezdheti működését, amely egy-két éven belül érezhető gazdasági eredményeket hozhat Magyarországnak. A kormány a két ország közti kereskedelmi forgalom dinamizálódását és újabb magyarországi befektetések ösztönzését várja az új képviselettől - közölte.
A mumbai magyar főkonzulátus megnyitása a keleti nyitás stratégiájának újabb sikerpontja - összegezte az államtitkár.