2013. október. 14. 10:35 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 14. 11:05 Világ

Fal emelkedett ki a vízből Velencénél

Kisebb fal emelkedett ki a tengerből Velencénél, amikor a várost elöntő ár ellen a Mose mozgó zsiliprendszer első paneljeit tesztelték.

A szombati próba sikeres volt. A lagúnák északi részén levő Lido-Tre Porti tengerszakaszon egymás után négy zárókapu emelkedett fel: a négyes, az ötös, a hatos és a hetes számú. Ez volt az első alkalom, hogy a Mose (Modulo Sperimentale Elettromeccanico) névvel ismert kísérleti elektromechanikus modul paneljeinek egy időben való működését tesztelték. 

Tíz perc alatt emelkedtek fel, de ha szükség lesz rá, gyorsabban is menni fog – jelentette ki Hermes Redi, a Mosét építő Nuova Venezia konzorcium igazgatója. 

Maurizio Lupi olasz közlekedési miniszter elmondta, hogy a Mose 2016. december végéig elkészül. A munka nyolcvan százalékát elvégezték, a több mint ötmilliárd eurós projekt finanszírozásához szükséges pénz 87 százaléka is biztosított. A többi sem fog hiányozni – hangoztatta Lupi, miközben az olasz napilapok arról írtak, hogy a római minisztérium az idei év végéig szükséges négyszáz millió eurót sem képes fedezni. 

A Mose alapkövét 2003-ban dobták a velencei tengerbe. Az összesen 78 zárókapuból álló zsiliprendszer feladata a cölöpökre és szigetekre épült műemlék város védelme lesz a gyakori tengerárral szemben. Amikor a vízszint eléri a 110 centimétert, a lagúnák különböző bejáratainál elhelyezett Mose felemelkedik, visszatartva az Adriai-tenger árját. 

A zárókapuk tesztjét a No Mose környezetvédők tiltakozása kísérte. A Mose ellenzői szerint a mai napig nem tisztázott a zsiliprendszer környezeti hatása a lagúnák növény- és állatvilágára. Azt sem tudni, hogyan történik majd a Mose karbantartása, és a zsiliprendszer mennyire lesz képes alkalmazkodni a folyamatos éghajlati változásokhoz.


 

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.