Gambia kilépett a Nemzetközösségből
Gambia szerda este kilépett a jelenleg 54 tagot számláló Nemzetközösségből. Hivatalos indoklás egyelőre nem érkezett, de a közösséget a kormány "újgyarmatosító intézménynek" nevezte.
A gambiai kormány bejelentette szerda este, hogy az ország azonnali hatállyal kilép a brit Nemzetközösség szervezetéből.
Az 1,8 milliós nyugat-afrikai ország vezetése azt is közölte, hogy a jövőben "nem lesz tagja újgyarmatosító intézménynek, továbbá olyan szervezetnek sem, amely a gyarmatosítás meghosszabbítását képviseli".
Gambia portugál, majd angol gyarmat volt, 1965-ben nyerte el függetlenségét. A jelenleg 54 tagállamot számláló Nemzetközösséget a Brit Birodalomból kialakult független államok hozták létre 1926-ban.
A közlemény nem nevezte meg a döntés pontos okát, és a kormány tagjai sem kommentálták. Egy név nélkül nyilatkozó külügyi illetékes mindazonáltal azt mondta az AFP francia hírügynökségnek, hogy a határozat összefüggésben áll azzal a tavaly áprilisi kormánydöntéssel, amelyben Gambia elutasította, hogy fővárosában, Banjulban kapjon helyet a Nemzetközösség újonnan létrehozandó bizottsága, amely az emberi jogokkal, a sajtószabadsággal és a korrupció elleni harccal lenne hivatott foglalkozni.
Gambiát 1996 óta Yahya Jammeh elnök irányítja vaskézzel. Az államfő az említett tavalyi kormánydöntést követően már találkozott a Nemzetközösség vezetőivel. Jammeh viszonya eddig sem volt felhőtlen Londonnal; egyebek között azzal vádolta az egykori gyarmattartót, hogy a 2011-es választások előtt a gambiai ellenzéket támogatta. Nagy-Britannia pedig elsősorban az emberi jogok területén tapasztalt hiányosságok miatt bírálta többször Banjult.