2013. június. 18. 19:57 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 18. 19:56 Világ

Béketárgyalásokat kezd a tálibokkal az USA

Az Egyesült Államok a héten közvetlen béketárgyalásokat kezd a tálibokkal, hogy befejeződjenek a lázadók támadásai - jelentették be kedden Washingtonban. Az első találkozóra a katari Dohában kerül sor, ahol az afgán kormány ellen harcoló tálibok kedden hivatalos képviseleti irodát nyitottak.

Amerikai kormánykörökben mérföldkőnek nevezték az iroda megnyitását a véres afganisztáni konfliktus lezáráshoz vezető úton. Washington - amely a "békét és megbékélést" tekinti az egyeztetések céljának - elállt attól a tárgyalásokhoz általa szabott korábbi előfeltételtől, hogy a tálib vezetés hivatalosan határolódjon el az al-Kaidától.

Az észak-írországi G-8 csúcson tartózkodó Barack Obama amerikai elnök kijelentette, hogy a tálibokkal való békefolyamatot az afgán kormánynak kell vezényelnie. Obama úgy ítéli meg, hogy a békefolyamat nem lesz sem könnyű, sem gyors. Hasonlóan foglalt állást a G-8 csúcs helyszínén, Enniskillenben David Cameron brit kormányfő is, aki helyes döntésnek nevezte, hogy az Egyesült Államok tárgyalásokat kezd a tálibokkal. Cameron is úgy vélekedett, hogy nehéz tárgyalásokkal kell számolni. 

A tálibok képviselője a katari fővárosban, Dohában sajtóértekezleten jelentette be az iroda megnyitását, és utalt arra, hogy a tálibok az afganisztáni háború politikai megoldását akarják, ami elvezet egy új kormány felállításához és a külföldi megszállás megszűnéséhez.

"Támogatjuk a háború politikai és békés megoldását, ami véget vet Afganisztán megszállásának, és garantálja az iszlám rendszert, valamint a biztonságot az országban" - hangzott a tálib állásfoglalás, amelyet az al-Dzsazíra katari hírtelevízió élőben közvetített. A tálibok jó kapcsolatokat akarnak Afganisztán szomszédaival is - jelentette ki a sajtóértekezletet tartó szóvivő.

A tálibok szerint az új iroda azt a célt is szolgálja, hogy "más afgánokkal" való találkozók, továbbá az ENSZ-szel, valamint a médiával létesítendő kapcsolatfelvétel helyszíne legyen. Az épület homlokzatára kitűzték a fehér tálib zászlót, egy nagy tábla pedig azt hirdeti, hogy az épület az "Afganisztáni Iszlám Emirátus" képviselete.

Hamid Karzai kormányának egyik tisztségviselője kedden Kabulban azt állította, hogy a tálibok készek a béketárgyalásokra az afgán állammal is. Az idézett képviselő utalt arra, hogy erről titkos tárgyalások eredményeként jött létre megállapodás, azt azonban nem közölte, hogy ezeket a tárgyalásokat hol és mikor tartották.

Kijelentette ugyanakkor, hogy a béketárgyalásokra minden bizonnyal a tálibok, valamint a Karzai elnök által 2010-ben a velük való tárgyalások céljából létrehozott nagy béketanács között kerülhet sor. A tálibok mindeddig elutasították a tárgyalásokat a Karzai-kormánnyal, amelyet az Egyesült Államok és más nyugati országok bábjának tekintettek.

Amerikai kormányzati tisztségviselők a tálibokkal Dohában tervezett tárgyalásokkal kapcsolatban felidézték, az Egyesült Államok ragaszkodik ahhoz, hogy a tálibok szakítsanak meg minden kapcsolatot az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel, vessenek véget az erőszaknak, és tartsák tiszteletben az afgán alkotmányt, beleértve a nők, valamint a kisebbségek védelmét.

Az Egyesült Államok vezette nemzetközi erők 2001 végén döntötték meg a tálibok afganisztáni uralmát. A tálib lázadók azóta harcolnak az afgán kormány és a külföldi csapatok ellen.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.