2013. május. 30. 21:30 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 30. 21:22 Világ

Tett egy lépést az EU felé Albánia

Az albán parlament kormánypárti többsége és az ellenzék együtt megszavazott csütörtökön három olyan törvényt, amelyek elengedhetetlenek az európai uniós tagjelöltség elnyeréséhez.

A három jogszabály a jogállamiság javítását, a közigazgatás átalakítását és a törvényhozás működésének felülvizsgálatát, az igazságszolgáltatás rendszerének reformját érinti. Ezek voltak azok a témák, amelyeket az Európai Bizottság tavaly októberben nevezett meg feltételként a tagjelölti státus megadásához. Az unió elvárásai között szerepel az is, hogy Albániában biztosítsák az alapvető jogokat és a politikai párbeszédet, valamint a június 23-án esedékes parlamenti választások tisztaságát.

A Sali Berisha miniszterelnök jobbközép kormányát támogató Albán Demokrata Párt és az ellenzékben lévő Albán Szocialista Párt korábban nem tudott dűlőre jutni több törvény megszavazásában, ezúttal azonban sikerült egységet tanúsítani. A szocialisták azzal a feltétellel voltak hajlandók voksukat adni a három törvényre, hogy biztosították őket: a jogszabályok már október elsejétől hatályba lépnek, miután megalakul a választások nyomán az ország új parlamentje és kormánya.

Albánia 2006-ban írta alá a stabilizációs és társulási megállapodást, ez azonban csak 2009-ben lépett életbe. Az Európai Bizottság végül tavaly ősszel ajánlott tagjelöltséget, amelynek elnyeréséhez Tiranának még néhány feltételt teljesítenie kell, ezek közé tartoztak a csütörtökön elfogadott törvények.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.