2013. május. 22. 17:58 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 22. 19:09 Világ

Amerika figyelmeztette a szíriai elnököt

Az amerikai külügyminiszter figyelmeztette szerdán a szíriai elnököt, hogy az Egyesült Államok és más országok növelhetik a szíriai ellenzéknek nyújtott támogatásukat, ha a damaszkuszi rendszer nem hajlandó tárgyalni a polgárháborús válság politikai megoldásáról.

John Kerry elismerte, hogy Washington jelen pillanatban nem akar katonákat küldeni Szíriába, de világossá tette, hogy fokozni fogják a lázadók támogatását, ha nincs más választásuk. "Ha ezen az úton nem jutunk előre, ha az Aszad-rendszer nem hajlandó a jóhiszemű tárgyalásra Genfben, akkor az ellenzéknek nyújtott támogatásunk növelése kerül napirendre, hogy folytathassa harcát hazája szabadságáért" - mondta.

Az amerikai politikus arról is beszélt a jordániai fővárosban, Ammánban tartott sajtótájékoztatóján, hogy tudomása szerint több ezer harcost küldött Szíriába, a kormány támogatására a libanoni Hezbollah radikális síita szervezet, amelyet Washington terrorista csoportnak minősít. 

"A múlt héten sajnos a Hezbollah nagyon jelentős módon beavatkozott. Milicisták ezreit küldte a szíriai hadszíntérre, és ezek hozzájárulnak az erőszakhoz, amit mi elítélünk" - mondta. "A Hezbollah destruktív szerepet játszik" - tette hozzá. A külügyminiszter a szíriai kormányerők nemrég elért harctéri sikereit kommentálva kijelentette: ezek "igencsak múlóak". - Ha (Bassár el-Aszad elnök) azt hiszi, hogy az ellentámadásaik döntőek lesznek, akkor "rosszul kalkulál" - jelentette ki.

Ammánban szerdán tanácskozást kezd a Szíria barátai nevű csoportot alkotó 11 ország külügyminisztere. Ott lesznek az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, az Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom, Jordánia, Katar, Szaúd-Arábia és Törökország képviselői, valamint George Szabra, a Szíriai Nemzeti Koalíció ideiglenes elnöke.

"Ma megpróbáljuk közelíteni egymáshoz a különböző felfogásokat" - mondta Kerry. Ez ahhoz kell, hogy végre lehessen hajtani az első genfi találkozó döntéseit, és létre lehessen hozni a teljes végrehajtó hatalommal bíró átmeneti kormányt. A külügyminiszter elismerte, hogy ez "bonyolult, mert ki kell egyensúlyozni a különböző érdekeket", de hangsúlyozta, hogy "ki akarnak aknázni minden lehetőséget".

Hirdetés