2013. április. 04. 17:11 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 04. 18:17 Világ

CNN: rakéta indulhat nemsokára Észak-Koreából

Észak-Korea feltehetően azt tervezi, hogy "a következő napokban vagy hetekben" rakétát indít – írta csütörtökön egy névtelenül nyilatkozó amerikai hivatalos személyre hivatkozva a CNN hírportálja. A dél-koreai nemzetvédelmi miniszter megerősítette, hogy Észak-Korea "jelentős hatótávolságú" rakétát szállított keleti partvidékére.

Az amerikai illetékes közölte: az elmúlt napokban "elfogott" észak-koreai információk szerint Phenjan esetleg egy mobil ballisztikus rakéta indítását tervezi. Egyelőre nem világos, hogy a rakétaindítást kísérleti vagy csapásmérési céllal kívánnák végrehajtani az észak-koreai vezetők – olvasható a CNN hírportálján.

A dél-koreai nemzetvédelmi miniszter Szöulban erősítette meg csütörtökön, hogy Észak-Korea "jelentős hatótávolságú" rakétát szállított keleti partvidékére, ugyanakkor azt is mondta: nincs jele annak, hogy Phenjan teljes körű konfliktus kirobbantására készülne.

Kim Bjung Kvan egy parlamenti bizottsági ülésen nem pontosította: mit értett a "jelentős hatótávolságú" kifejezés alatt, szöuli megfigyelők azonban úgy vélik, hogy a miniszter egy 3000 kilométert meghaladó hatótávolságra utalt. A dél-koreai kormánytag mindenesetre kijelentette: az említett rakéta nem lenne képes elérni az Egyesült Államok területét.  

Csütörtök hajnalban a Jonhap dél-koreai hírügynökség is hírt adott már egy rakétáról, mégpedig amerikai, illetve dél-koreai hírszerzői hatóságokra hivatkozva. Az akkori értesülés szerint Észak-Korea egy Taepodong X néven is ismert BM25 Musudan típusú közepes hatótávolságú rakétát szállított keleti partvidékére. A Musudan rakéta hatótávolsága valóban meghaladhatja a 3000 kilométert, ami szakértők szerint azt jelenti, hogy elérheti Dél-Korea és Japán egész területét, és nem kizárt, hogy a csendes-óceáni Guam szigetét is, amely az Egyesült Államokhoz tartozik.

Katonai szakértők szerint Észak-Korea nem rendelkezik a szükséges technikai eszközökkel ahhoz, hogy nagy hatótávolságú rakétákkal támadást indítson az amerikai szárazföld ellen. Egy közepes hatótávolságú rakétákkal indítandó esetleges támadással azonban elérheti a Japánban lévő amerikai támaszpontokat vagy a Dél-Koreában állomásozó amerikai csapatokat. Továbbá Dél-Korea egész területe az észak-koreai rakéták célpontja lehet.

Kim Bjung Kvan cáfolta a japán médiában megjelent értesüléseket, amelyek szerint KN-08 rakétáról lenne szó, amelyet ha működésbe helyeznek, valóban elérhetné az észak-amerikai kontinenst.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.