Amerikai melegházasságok: lehet, egyik tábor sem lesz elégedett
Várhatóan sem a melegházasságokért küzdők, sem az ezt ellenző csoportok várakozásait nem elégítik majd ki az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának ítéletei – vélték amerikai elemzők azután, hogy a testület kedden és szerdán tartott meghallgatást az ügyben.
A kilenctagú legfelsőbb bíróság az elmúlt két napban két párhuzamos ügyet kezdett el tárgyalni. Az egyikben arról kell dönteni, alkotmányos volt-e az a 2008-as kaliforniai népszavazás, amelynek eredményeként az államban kizárólag különneműek köthetnek házasságot. A másikban az 1996-ban a házasság védelméről elfogadott szövetségi törvény - amely kizárólag heteroszexuális párok frigyét tekinti házasságnak - alkotmányosságát vizsgálják.
A bíróság várhatóan csak június végén hozza meg ítéleteit, de az amerikai média által felkért jogi szakértők a bírák kérdéseinek irányultságából máris megpróbálnak következtetéseket levonni, illetve előrevetíteni a határozatok várható tartalmát. A megfigyelők abban egyetértenek, hogy a legfelsőbb bíróság erősen megosztott a kérdésben és nagyon óvatos, mert a mérleg potenciális nyelvének tekintett Anthony M. Kennedy bíró megfogalmazása szerint "feltérképezetlen vizeken" halad. A várakozások szerint a két ügyben a bíróság tartózkodik majd az általános érvényű ítélettől.
A legtöbb bíró kommentárjaiból és kérdéseiből az derült ki, hogy szerintük a kérdés még evolúciós stádiumában van, ők pedig még nem készültek fel arról dönteni, alapvető joguk-e homoszexuális pároknak a házasságkötés. Többen arra is utaltak, hogy a testület nem feltétlenül kompetens érdemben dönteni a kaliforniai népszavazás ügyében.
Az azonos neműek házasságának országos legalizálása előtt az nyitná meg az utat, ha a legfelsőbb bíróság eltörölné a kaliforniai alkotmány erre vonatkozó tilalmát, ami egyelőre nem tűnik valószínűnek.
A bírók ugyanakkor kétségeiket fejezték ki az 1996-os házasságvédelmi törvény alkotmányosságával és azzal kapcsolatban, hogy megtagadhatja-e az azonos neműek házasságának elismerését, beavatkozhat-e az állampolgárok magánéletébe. A legfelsőbb bíróság tagjai egyebek között arra is rámutattak, hogy a jogszabály korlátozza a szövetség államainak döntési szabadságát. Ebben az ügyben sem világos ugyanakkor, hogy a testület jogosultnak tekinti-e magát a döntésre.
Az amerikai igazságügyi minisztérium 2011-ben közölte, hogy nem lép fel többé a házasságvédelmi törvény védelmében. Ezt a feladatot a szövetségi képviselőház republikánusai vállalták magukra.
Az azonos neműek házasságáról az amerikai alkotmány nem rendelkezik. A melegek és leszbikusok egybekelését eddig kilenc államban és a szövetségi fővárosban engedélyezték, 30 állam alkotmánya viszont kifejezetten tiltja. Nyolc államban ugyanakkor hivatalosnak ismerik el a "polgári uniós" vagy élettársi kapcsolatot. Ha a legfelsőbb bíróság semmissé nyilvánítja a kaliforniai alkotmány kérdéses rendelkezését, akkor hét további államban is legálissá válna a melegházasság.