Világ hvg.hu 2013. március. 14. 15:17

"Ez itt Európa új mini diktátora, Orbán Viktor" – riport egy osztrák tévében Magyarországról

Egy osztrák tévécsatorna "Magyarország mini diktátora sokkolja Európát" címmel közölt riportot a magyar alkotmány negyedik módosításáról és Orbán Viktorról kedden. A riport szerint Magyarországon "ijesztő váltás történik a demokráciából a diktatúrába".

A Puls4 nevű osztrák tévécsatorna kedd esti műsorában Magyarországról közöltek riportot. A műsorvezető a következőkkel konferálta fel a 2 perces bejátszást: "Most pedig egy olyan országba kapcsolunk, ahol nehéz időket él meg a demokrácia".

"Igen, a szomszédunkban jelenleg egy ijesztő váltás történik a demokráciából a diktatúrába, leaglábbis így fogalmaznak Orbán Viktor miniszterelnök kritikusai" – veszi át a szót a másik műsorvezető.

"Megkondította a vészharangokat"

"Orbán a kétharmados többségével újra módosítja az alkotmányt, ezúttal az Alkotmánybíróság jogait korlátozva. Ezzel megkondította a vészharangokat az EU-ban, ahol úgy látják, sérülnek a demokrácia alapelvei."

Magyarország "mini diktátora"
MTI / Kovács Tamás

"Ez itt Európa új mini diktátora, Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, aki az alaptörvény többszörös módosításával sokkolja országát" – kezdődik a riport. "A hajléktalanok innentől kezdve a törvény szerint bűnözők, a tandíj nélkül tanuló diákokat megbüntetik, ha külföldön vállalnak munkát – ez csak két példa Orbán botrányos intézkedéseire, ami Ausztriában is felháborodást kelt" – mondja a riporter.

A riportban megszólal Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter is, aki azt mondja: nem lehet szó nélkül elmenni a dolog mellett, meg kell vizsgálni, hogy sérti-e az uniós alapjogokat az alkotmánymódosítás.

A riportban az új földtörvény miatt is aggódnak, amit miután elfogadnak, "az osztrák földtulajdonosok elveszíthetik földjeiket Magyarországon". José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is arra figyelmeztette Orbánt, hogy ne sértse meg az EU alapértékeit – jegyzik meg.

Paul Lendvai is aggódik

Werner Faymann osztrák kancellár a riportban azt mondja: jónak találja, hogy nem a szomszéd országok kritizálják egymást, hanem először magasabb szinten, Brüsszelben mondják ki, ha valami nem jó.

Paul Lendvai a kancellárnál jobban aggódik – hangzik el a riportban. "Attól félek, hogy Magyarország a demokratikus alapelvek további feladásának útján jár" – nyilatkozta a televíziónak a "Magyarország-szakértőként" bemutatott újságíró.

A riport szerint ezt Angela Merkel német kancellár is így látja, aki a héten "nyíltan kritizálta" a magyar alkotmány negyedik módosítását.

vm

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.