2013. február. 25. 19:12 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 25. 19:06 Világ

Szíria: a felkelők nem hajlandóak tárgyalni Damaszkusszal

A felkelők elutasítanak mindenfajta tárgyalást a damaszkuszi kormányzattal mindaddig, amíg Bassár el-Aszad elnök nem távozik a hatalomból, és nem vonják ki a hadsereget a városokból - jelentette ki hétfőn az al-Arabíja arab hírtelevíziónak adott nyilatkozatában Szelim Idrisz tábornok, a lázadó Szíriai Szabad Hadsereg (SZSZH) vezérkari főnöke.

A katonai vezető Valíd Moallem szíriai külügyminiszter moszkvai kijelentésére reagált, amely szerint Bassár el-Aszad elnök kormánya kész tárgyalni bármely érintett féllel a szíriai konfliktus megoldásáról, még a fegyveres felkelőkkel is. 

Szelim Idrisz leszögezte: a felkelők nem hajlandók közös asztalhoz ülni sem Moallemmel, sem a hatalmon lévő klikk bármely tagjával mindaddig, amíg a hadsereg véget nem vet az öldöklésnek, amíg nem távozik e "bűnöző banda vezére" (a szíriai elnökre utalt), s amíg jogilag felelősségre nem vonják az öldöklések irányítóit. A tábornok kijelentette, hogy egyelőre nem is kaptak semmiféle hivatalos ajánlatot a párbeszédre. Hozzátette: a lázadók amúgy sem bíznak meg a rendszerben, amely szerintük nem fogja állni a szavát. 

Bár Mohamed Szármini, a Szíriai Nemzeti Tanács egyik tagja hétfői nyilatkozatában bejelentette, hogy a szíriai ellenzék semmi szín alatt nem fog részt venni a Szíria barátai nevű országcsoport csütörtökre tervezett római konferenciáján, egy másik ellenzéki vezető jelezte, hogy koalíciójuk meggondolhatja magát. Ahmed Moáz el-Hatíb, az Ellenzéki Erők és a Szíriai Forradalom Nemzeti Koalíciója nevű ernyőszervezet vezetője Kairóban kilátásba helyezte, hogy szervezete esetleg mégsem bojkottálja azt a fórumot. Számos nyugati ország kérte ugyanis az ernyőszervezetet - mondta -, hogy legyen jelen a konferencián, ígéretet téve arra, hogy ott a szíriai nép támogatására konkrét döntéseket hoznak majd.

El-Hatíb ugyanakkor megerősítette, hogy a szervezet a moszkvai és washingtoni meghívásokat továbbra is elutasítja. A két nagyhatalom ugyanis a válság rendezéséről szóló tárgyalásokra várja az ellenzéket, amely ugyanakkor távolmaradásával akar tiltakozni az ellen, hogy szíriai kormányerők rakétatámadásaikkal módszeresen rombolják Aleppó városát, a nemzetközi közösség pedig nem vesz tudomás róla.

Hirdetés