Rábólintott a francia nemzetgyűlés a melegházasságra
A francia nemzetgyűlés megszavazta kedden az azonos neműek közötti házasság legalizálását, valamint azt, hogy ezek a párok is fogadhassanak örökbe gyereket.
Hosszú vita után február 2-án fogadta el a melegházasság engedélyezését kimondó cikkelyt a francia nemzetgyűlés. A képviselők akkor 249 igen szavazattal 97 nem ellenében hagyták jóvá a Házasodhasson mindenki! című kormánypárti törvényjavaslat legfőbb, egyes számú paragrafusát, amely kimondja, hogy a házasság "két különböző vagy azonos nemű ember között" létrejövő egység.
A javaslathoz a jobboldali ellenzék korábban több mint 5000 módosító indítványt nyújtott be, a vitát ezért folytatták.
Tíz nap vita után kedden 329 képviselő szavazott igennel, és 229 nemmel a javaslatra, tíz képviselő tartózkodott. Jobboldalról ketten szavazták meg az előterjesztést, három ellenzéki képviselő tartózkodott. A szöveget április 2-án kezdi tárgyalni a francia parlament felsőháza, a szenátus.
Thierry Mandon, a kormányzó szocialisták frakciójának szóvivője szerint a kormánypárti képviselőcsoport "büszke arra, hogy hatalmas lépés történt a jogegyenlőség irányában és annak érdekében, hogy harminc évi küzdelem sikerrel végződjön".
A törvényben szerepel az örökbefogadás engedélyezése is az azonos nemű párok számára. Eredetileg a mesterséges megtermékenyítés szabályozásának módosítása is benne volt a tervezetben, de azt a folyamatos utcai tiltakozások nyomására a kormányzat végül kivette a szövegből, és a családügyi törvény év végén esedékes módosítási javaslatához csatolta.
A melegházasság engedélyezését ellenzők elsősorban ez utóbbi pontok miatt március 24-én ismét tömegrendezvényen kívánnak tiltakozni, a katolikus egyház támogatásával.
A felsőház jogi bizottsága kedden meghallgatta az ország vallási vezetőit: André Vingt-Trois párizsi érseket, a Francia Katolikus Püspöki Konferencia elnökét, Claude Batyt, a Protestáns Szövetség elnökét, Gilles Bernheim főrabbit, Mohammed Moussaouit, a Muzulmán Vallás Francia Tanácsának elnökét és Emmanuel metropolitát, ortodox püspököt is.
Vingt-Trois bíboros elmondta: a tervezetről szóló vita során azt tapasztalta, hogy "számos tényező még inkább megerősítette korábbi hozzászólásait, különösen a gyermekek származásával és diszkriminálásával összefüggésben". A tervezett felvonulással kapcsolatban megjegyezte: "jó dolog, hogy az emberek látható módon ki akarják fejezni véleményüket", de az érsek inkább egy nagyszabású vitát tartana kívánatosnak.
A demográfiai tanulmányok nemzeti intézetének becslése szerint a Franciaországban párkapcsolatban élők közül egy százalékos az azonos neműek aránya, hasonlóan a környező országokhoz. A házasságkötések száma fokozatosan csökken: a 2001-es 300 ezerről tíz év alatt 241 ezerre esett vissza a statisztikai hivatal adatai szerint. Az 1999-ben bevezetett regisztrált élettársi kapcsolatok száma - amely a kezdetektől engedélyezett azonos neműek számára is - viszont a 13 évvel ezelőtti 20 ezerről 2012-ben 205 ezerre nőt. Ez utóbbit azonban 95 százalékban heteroszexuális párok jegyeztették be.