Kimenekíti az ENSZ embereinek egy részét Szíriából
Az ENSZ közölte hétfőn, hogy a romló biztonsági helyzet miatt kivonja Szíriából missziójának "minden nélkülözhető külföldi tagját", és a maradók tevékenységét a fővárosra korlátozza.
A világszervezet humanitárius ügyeket koordináló irodájának (OCHA) keddi genfi közleménye szerint száz fős nemzetközi stábjukból várhatóan 25-en utaznak el Szíriából a héten. A közlemény arra is kitér, hogy tevékenységükhöz a jelenleginél több páncélozott járműre lenne szükségük, mivel segélyszállító konvojaik időnként kereszttűzbe kerülnek a kormányerők és a lázadók közötti harcokban.
Az egyiptomi hatóságok hétfőn visszafordították az EgyptAir légitársaság egy Damaszkuszba tartó gépét a szíriai főváros repülőterének térségében zajló összecsapások miatt - közölte a repülőtársaság. Az eset alig egy nappal azután történt, hogy az EgyptAir úgy döntött, felújítja Szíriába irányuló segélyszállításait, amelyeket korábban a damaszkuszi reptér körüli harcok miatt függesztett fel.
Damaszkusz külterületei csütörtök óta állnak a harcok középpontjában, miután a hadsereg átfogó hadműveletet indított a főváros körüli, mintegy nyolckilométeres sáv visszafoglalására. Ezzel akarnak ugyanis tárgyalóképes pozíciót kivívni arra az esetre, ha párbeszéd kezdődne az ellenzéki erőkkel.
A szíriai állami média hétfőn arról számolt be, hogy 25 fegyveres lázadó halt meg főváros Tadamún kerületében, mivel felrobbant egy pokolgép, amelyet éppen egy gépkocsiba szereltek be. A nap folyamán autóba rejtett pokolgép robbant Aleppó tartomány északi részében is, többeket megsebesítve az al-Nairab repülőtér közelében lévő egyik katonai ellenőrzőpontnál.
Az állami SANA hírügynökség közben azt jelentette, hogy a kormányerők folytatják hadműveletüket az al-Kaida terrorhálózathoz kötődő Dzsabhat -al-Nuszra csoport terroristái ellen a Damaszkuszt övező városokban és falvakban.
A szíriai kormány hétfőn közölte, hogy leváltotta a külügyminisztérium szóvivőjét, Dzsihad Makadiszit. A libanoni al-Manar televízió úgy értesült, Makadiszit azért menesztették, mert "eltért a kormányzati irányvonaltól". A részletek egyelőre homályosak, néhány pánarab televízió ugyanakkor azt állította, hogy Makadiszi megszökött, és a bejrúti repülőtérről Nagy-Britanniába távozott.
Avad Kleifát jordániai belügyminiszter szerint több mint 248 ezer szíriai menekült érkezett országába a szíriai felkelés 2011 eleji kirobbanása óta. Anmar Hmoud, a kormány menekültügyi szóvivője kiemelte, hogy a jordániai Zaatari táborban már több mint 45 ezer szíriai menekült zsúfolódott össze.