2012. szeptember. 29. 14:35 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 29. 14:31 Világ

Annan: Blair megakadályozhatta volna az iraki háborút

Tony Blair volt az egyetlen, aki megakadályozhatta volna George Bush volt amerikai elnököt az iraki háború elindításában - mondta a szombati The Timesnak Kofi Annan.

Az egykori ENSZ-főtitkár, aki memoárkötetének megjelenése alkalmából adott interjút a tekintélyes konzervatív brit napilapnak, kijelentette: véleménye szerint ha a volt munkáspárti brit miniszterelnök az iraki háború kitörése előtt azt mondja Bushnak, hogy "George, itt most elválnak útjaink (...) egyedül kell cselekedned", azzal elejét vehette volna az inváziónak.

Ez időt adott volna az amerikaiaknak, hogy nagyon komolyan átgondolják a dolgot, és felmerült volna bennük a kérdés, hogy "tényleg belevágjunk-e egyedül" - vélekedett Annan. A világszervezet volt vezetője szerint Busht az sem tántorította volna el az iraki katonai beavatkozástól, ha ő, vagy éppen Colin Powell akkori amerikai külügyminiszter lemond. Tony Blair azonban lebeszélhette volna az amerikai elnököt, ha szót emel, tekintettel a két ország közötti "különleges viszonyra", és arra, hogy a nagy országok közül egyedül Nagy-Britannia követte Busht.

A héten jelent meg Jack Straw memoárkötete is, amelyben a Blair-kormány egykori külügyminisztere kifejti: az invázió óta "milliószor" megkérdezték tőle, hogy ha akkor tudta volna mindazt, amit ma, ugyanúgy támogatná-e az iraki háború megindítását, mint annak idején. "Nem, nem támogatnám. Hogyan is dönthettünk volna az iraki invázióról, ha már akkor is tudjuk, hogy nincsenek az országban tömegpusztító fegyverek?" - áll Straw könyvében. A veterán brit munkáspárti politikus szerint ugyanakkor ez a kérdés ma már "céltalan (...) vég nélkül ezen gondolkodom, és arra a következtetésre jutottam, hogy a háborút pártoló döntésemet az akkor rendelkezésre álló legjobb bizonyítékok alapján hoztam meg".

Straw szerint Irak ma jobb hely, mint a néhai elnök, Szaddám Huszein rezsimjének idején volt. Az iraki gazdaság teljesítménye tavaly 9,6 százalékkal nőtt, a közszolgáltatások "drámai mértékben" javultak, 2003-ban csak 13 millió iraki jutott hozzá tiszta ivóvízhez, ma már 22 millió embernek van biztonságos vízellátása, a csecsemőkori halálozási arány pedig kevesebb mint a felére csökkent - sorolja könyvében a brit politikus. A volt külügyminiszter szerint Szaddám Huszein a beavatkozás nélkül előbb-utóbb újraindította volna fegyverfejlesztési programját, és még akár a környező arab országokban nemrég elindult politikai fordulat ellen is felléphetett volna.

Straw véleménye szerint Kadhafi néhai líbiai vezetőt is az vette rá tömegpusztító fegyverfejlesztési programjának békés feladására 2003-ban, hogy a nyugat annak idején megmutatta: kész hadba vonulni Irak ellen ugyanilyen fegyverek ügyében.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.