Mégsem apartheid-törvény alapján ítélik el a dél-afrikai bányászokat
A dél-afrikai ügyészség ejtette hétfőn az augusztus 16-án vérbefojtott bányásztüntetés 270 részvevője ellen emelt gyilkossági vádat. Az ügyészség pár napja jelentette be, hogy az apartheid-korszak egyik törvényével élve vádat emelt a bányászok ellen 34 kollégájuk megöléséért, pedig velük a rendőrök sortüze végzett.
A hivatalos magyarázat szerint a rendőrök önvédelemből lőttek a rájuk támadó tiltakozókra. Az érintett törvény értelmében gyilkossággal kell megvádolni minden személyt, akit olyan lövöldözés színhelyén vesznek őrizetbe, amelyben rendőrök is szerepet játszottak, akkor is, ha nem a rendőrök az áldozatok. Ezt a jogszabályt az apartheid idején gyakran alkalmazták, hogy sok embert ítélhessenek el olyan tettekért, amelyet közülük csak néhányan követtek el. Az apartheid ellen küzdő Afrikai Nemzeti Kongresszus egykoron hevesen bírálta ezt a módszert, most viszont épp a kormányuk alkalmazta volna a sztrájkolók ellen.
Az ügyészség vádemelése óriási felháborodást keltett.
A rendőrök augusztus 16-án Marikana település platinabányájánál nyitottak tüzet a sztrájkoló bányászokra. A lövések 34 embert megöltek, a sebesültek száma is több tucat volt. Az ügyben 270 embert vettek őrizetbe.
Az ügyészség hétfői határozata nyomán 160 bányászt szabadlábra helyeztek, 110-et még fogva tartanak, mivel lakcímüket eddig nem sikerült ellenőrizni. Utóbbiak vándormunkások, akiket a bánya közelében lévő barakkokban szállásolnak el.
Nigel Carpenter főügyész közölte, hogy néhány vádponthoz - mint például a nyílt erőszak vagy illegális fegyverbirtoklás - továbbra is ragaszkodnak.
A faji elkülönítés politikájára építő apartheid rendszer 1994-es vége óta ez volt az egyik legsúlyosabb, a hatóságok és a feldühödött tömeg közti konfliktus.