Ezerhatszáz éves templomokat találtak egy osztrák faluban
Mintegy ezerhatszáz éves püspöki székhely romjaira bukkantak régészek Ausztriában egy ókori település területén - számolt be az osztrák tömegtájékoztatás.
Az ásatások során egy épületegyüttes romjai tárultak a régészek szeme elé a karintiai St. Michael am Zollfeld közelében, az ókori Virunum város területén. Előkerültek egy püspöki palota és két templomi épület falmaradványai, és nem zárják ki, hogy egy harmadik templom maradványait is megtalálják.
A régészek azt remélik, hogy a virunumi püspöki székhely leletei új információkkal szolgálnak az Alpok térségének késő ókori történelméről. A régió más püspöki székhelyeivel, így például Genffel és Aquileával ellentétben Virunumban nem épült új templom a régi alapjain, így a leletek többet elárulhatnak a korai kereszténységről.
A püspöki templom 1,1 méter széles falainál végzett feltárások során legkésőbb időszámítás után 350-ből való leletek kerültek elő - mondta el Heimo Dolenz ásatásvezető az ORF osztrák közszolgálati rádiónak. A romok mindössze harminc centiméterrel vannak a felszín alatt, és háromnegyed hektárnyi területen terülnek el.
Az ásatásokat a Karintiai Tartományi Múzeum, valamint a klagenfurti és a padovai egyetem munkatársai végzik. Az ősz folyamán radarkészülékkel alaposabban is megvizsgálják a helyszínt.
Virunum városa a II. és a III. században élte virágkorát. Az Alpok délkeleti részének kulturális és gazdasági központja, Norikum római provincia székhelye volt. A város a népvándorlás idején, a VI. században elnéptelenedett.