2012. június. 07. 21:59 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 07. 21:59 Világ

Újabb ENSZ-szankciókat kér Szíria ellen az Arab Liga

Az Arab Liga azt kéri az ENSZ Biztonsági Tanácsától, hogy fokozza a nyomást Damaszkuszra, léptessen életbe újabb szankciókat a rendszer ellen, és ruházza fel a megfigyelőket nagyobb hatalommal a lakosság védelmében.

"Azt kérjük a Biztonsági Tanácstól, hogy azonnal hozzon meg minden szükséges intézkedést a szíriai civilek megvédésére és az erőszak teljes leállítására" - mondta Nábil al-Arabi, a szervezet főtitkára az ENSZ Közgyűlésben, amely csütörtökön rendkívüli ülést tartott a szíriai helyzetről. 

Az Arab Liga kérését támogatta Peter Witig német ENSZ-nagykövet, aki szerint a Biztonsági Tanácsnak következő lépésként a világszervezet alapokmánya VII. fejezete alapján kell határozatot elfogadnia. Ez a fejezet rendelkezik az esetleges katonai akciókról a béke veszélyeztetése vagy agresszió esetén.

Az ülésen Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár kijelentette, hogy Szíriában a polgárháború veszélye "valóságos és közvetlen" (...) Bassár el-Aszad elnök kormányzata "elvesztette minden legitimitását". 

Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja "őszinte egységet" kért a világtól a terjedő konfliktus megfékezése érdekében, amelyért elsősorban a szíriai elnököt tette felelőssé. "Eljött az idő, hogy megállapítsuk, mit tehetünk még a (nevével fémjelzett) béketerv végrehajtása érdekében, és megvizsgáljuk, milyen más választási lehetőség van a válság kezelésére" - mondta.

Kína "határozottan ellenzi" a külső fegyveres beavatkozást Szíriában - jelentette ki a kelet-ázsiai hatalom ENSZ-képviselője. Peking ugyancsak ellenez minden próbálkozást, hogy a rendszerváltást erőszakkal kényszerítsék ki - tette hozzá a diplomata, aki júniusban betölti a Biztonsági Tanács soros elnökségét.

Oroszország álláspontjának legújabb változatát Mihail Bogdanov külügyminiszter-helyettes fejtette ki. Nyilatkozata szerint Moszkva elfogadna egy "jemeni stílusú" hatalomváltást, de csak akkor, ha a szíriai nép ezt akarja. "A jemeni forgatókönyvet maguk a jemeniek vitatták meg. Ha ezt a forgatókönyvet maguk a szíriaiak vitatják meg és fogadják el, nem leszünk ellene" - mondta az Interfax hírügynökségnek Moszkvában.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.