2012. május. 08. 16:45 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 08. 16:44 Világ

Megbuktatja a hitelmegállapodást a leendő görög kormányerő?

A kedden kormányalakítással megbízott görög párt vezére szerint semmisek azok az ígéretek, amelyeket az előző kormány tett a több milliárd eurós mentőcsomag fejében.

Alexisz Ciprasz, a Radikális Baloldal (Sziriza) elnöke szerint a bankokat állami felügyelet alá kell vonni, továbbá nemzetközi bizottsággal kell megvizsgáltatni, vajon jogszerű-e Görögország adósságállománya. "A nép vasárnapi döntése nyomán a mentőcsomagról szóló megállapodás nyilvánvalóan semmis" - hangoztatta Ciprasz, miután átvette a kormányalakításra szóló megbízást Karolosz Papuliasz államfőtől.

A Sziriza vezére arra készül, hogy baloldali koalíciót állítson össze, s ezzel megkontrázza a nemzetközi hitelezők "barbár takarékossági diktátumát". Amennyiben három napon belül nem sikerül összeállítania stabil kormányt, az államfő a választásokon harmadik helyen végzett szocialista párt (PASZOK) elnökét, Evangelisz Venizeloszt bízza meg kormányalakítással. Ha ő is kudarcot vall, akkor május 17-én újabb parlamenti választásokat kell rendezni.

Ciprasz felszólította a PASZOK és a konzervatív Új Demokrácia (ND) vezetőit, hogy vonják vissza a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) és az Európai Uniónak tett ígéreteiket, amennyiben részt akarnak venni a jövendő kormány munkájában. "Baloldali kormányt akarunk alakítani, hogy elkerüljük az adósság-elengedés következményeit, mert az csődbe sodor bennünket" - fogalmazott a 37 éves pártelnök.

A Sziriza elutasítja az euróválság során folytatott eddigi takarékossági politikát, be akarja szüntetni az államadósság visszafizetését, és a gazdaság élénkítését tűzte ki célul. A PASZOK és az ND, amely tavaly november óta együtt kormányozta Görögországot, ám a vasárnapi választásokon elveszítette parlamenti többségét, ezt irreálisnak tartja.

Az Európai Bizottság kedden óva intette Görögországot attól, hogy eltérjen a korábban elfogadott takarékossági és reformpolitikától. A nemzetközi segélyprogramra szoruló országok számára "nincs más alternatíva, eltekintve a rendezetlen államcsődtől - hangoztatta Brüsszelben José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. - Ez utóbbi azonban nem lehet alternatívája a bátor takarékossági lépéseknek és a versenyképesség javítását célzó szerkezeti reformoknak."

Hirdetés