Komoly gondok vannak Obama rakétavédelmi rendszerével
Jelentős késés, a költségek megugrása és súlyos technológiai problémák jellemzik Barack Obama elnök egyik legfontosabb védelmi programját, a rakétavédelmi rendszert - állítja két jelentés, amelyet a közelmúltban hozott nyilvánosságra a védelmi minisztérium, illetve egy pártok felett álló kongresszusi bizottság.
A jelentések szerint az Egyesült Államokat és Európát az iráni rakétáktól - illetve bármely latorállam rakétáitól - megvédeni hivatott rendszerben gond van az elfogórakéták gyártása körül, nem megfelelő a radarok energiaellátása, az érzékelők pedig nem tudják megkülönböztetni a robbanófejeket az egyéb tárgyaktól.
Az a jelentés, amelyet a védelemtudományi bizottság, vagyis a Pentagon egyik tanácsadó szerve készített a múlt év végén, kevés figyelmet kapott. Ez arra a következtetésre jut, hogy "nincsenek kritikus akadályok" a rendszer kiépítése előtt, mégis rámutat, hogy vannak jelentős gondok körülötte, miközben azonban nem mond semmit arról, hogy ezeket hogyan lehet megoldani. A bizottság tagjai utólag sem voltak hajlandók nyilatkozni írásos véleményükkel kapcsolatban. Külső szakértők, köztük a Pentagon volt fő fegyvervizsgálója, Philip Coyle azt állítja: ezeket a problémákat csak alapvető és költséges változtatásokkal lehetne megoldani, ha egyáltalán megoldhatók.
A másik jelentést, amelyet a kongresszus kormányzati tevékenységet ellenőrző hivatala készített, pénteken adták ki. Egyes republikánus párti képviselők rögtön fel is használták ezt a maguk javára, mondván, hogy alátámasztja a véleményüket, miszerint a rakétapajzsot kapkodva tervezték meg. Azért kapkodtak vele szerintük, mert gyorsan el akarták oszlatni Oroszország aggályát az előző tervváltozat miatt, amelyet még a Bush-kormány készített, így kevesebbet foglalkoztak avval, hogy a rendszer működőképes legyen. A novemberi elnökválasztás kampányában a republikánusok azt próbálják bizonyítani, hogy Obama gyenge vezető, gyorsan kapitulál más országok követelése előtt.
Az elnök azonban azt állítja, hogy a rendszer megbízhatóbb és gyorsabban hadrendbe állítható, mint amelyet George W. Bush hivatali ideje alatt terveztek, mert kipróbált technológián alapszik. A két jelentés éppen a rendszer megbízhatóságát és gyorsan bevethetőségét kérdőjelezi meg.