Több tonna marhahúst égettek el Tajvanon
Több mint 7 és fél tonna amerikai import marhahúst égettek el hétfőn a tajvani fővárosban, hogy eloszlassák a közvélemény élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos kételyeit. A ractopamint tartalmazó húst más hulladékkal együtt semmisítették meg Tajpej hulladékégetőjében.
Tajpejben napokkal ezelőtt több mint ezer sertéstartó vonult az utcára, mert elterjedt, a kormányzat fontolóra vette a ractopamin gyógyszermaradványt tartalmazó amerikai marhahúsimport engedélyezését, és attól tartottak, hogy ez további könnyítésekhez vezethet.
Az állatok növekedését serkentő ractopamin használata az Egyesült Államokban engedélyezett, de Kínában, Tajvanon és az Európai Unióban tilos. A szer növeli a hús- és izomszövetek növekedését, miközben csökkenti a zsírtartalmat.
A tajvani CNA hírügynökség hétfői jelentése szerint a kormány által végzett közvélemény-kutatásból is az derül ki, hogy a lakosság körében több az importot ellenzők tábora, mint a támogatóké.
A tajpeji kormányon nagy a nyomás, mivel az Egyesült Államokkal 2007 óta szünetelnek tárgyalásai a kereskedelmi és beruházási keret-megállapodásról, és a marhahús importja a folytatás egyik feltétele. A tárgyalások újraindítása 2011-ben épp azért maradt el ugyanis, mert Tajvan visszautasított egy ractopamin-maradványt tartalmazó amerikai hússzállítmányt.
Egy másik, szintén hétfői jelentés szerint Tajvan Cseaji megyéjében ausztrál marhahúsban találtak olyan gyógyszermaradványt, amely - az egészségügyi hatóság szerint - veszélyesebb, mint a ractopamin.
Az import marhahúsok ellenőrzésekor 219 mintát vizsgáltak, amelyekből harminchétben találtak a sovány hús arányát növelő gyógyszerek maradványaira. Ezekből 32 származási helye volt az Egyesült Államok, 4 Ausztrália és 1 Új-Zéland.
A hatóság a kimutatott zilpaterol miatt az ausztrál húsok azonnali bevonásáról intézkedett. Ez a gyógyszer Tajvanon ugyancsak tiltólistán van, míg például Mexikóban és Dél-Afrikában - vágási korban - engedélyezett takarmány-kiegészítő.