Szerb polgármestere lehet Srebrenicának, a muszlimok tiltakoznak
Ha nem módosítják a választási törvényt, szerb nemzetiségű polgármestere lehet a kelet-boszniai kisvárosnak, Srebrenicának, ahol szerbek 1995 nyarán 8 ezer muszlim férfit és fiút mészároltak le - írta hétfőn a Balkan Insight honlap.
Bosznia legnagyobb muszlim pártja, a Demokratikus Cselekvés Pártja kongatta meg a vészharangot: sürgetik a központi kormányt, hogy módosítsa a választási törvényt. Azt szeretnék, ha az őszi helyhatósági választásokon a muszlim enklávéból elmenekült bosnyákok is Srebrenicában szavazhatnának, mert ellenkező esetben a szerb többség választja meg a település új vezetőjét.
"Nem fogadunk el olyan polgármestert, aki tagadja a népirtást" - jelentette ki Sadik Ahmetovic, a párt egyik tisztségviselője. A boszniai szerbek zöme nem ismeri el, hogy Srebrenicában népirtást követtek el a szerbek.
A háború előtt Srebrenica 37 ezer lakosának 80 százaléka muszlim volt. Most 6-7 ezren laknak ott, becslések szerint 70 százalékuk szerb.
Négy éve az önkormányzati választások előtt módosították a választási törvényt, és a ma már máshol élő srebrenicai bosnyákok szavazatát a bosnyák nép háborús szenvedéseit jelképező településen számították be. A módosítás azonban egyszeri alkalomra szólt, csak a 2008-as helyhatósági választásra volt érvényes.
A Demokratikus Cselekvés Pártja azt szeretné, ha a háború előtti utolsó, 1991-es népszámlálás adatai alapján készítenék el a választói névjegyzéket, azért is, mert szerintük sok szerb bejelentkezik srebrenicai lakhelyre a választások előtt, csak azért, hogy biztosítsák a szerb többséget.
Sulejman Tihic, a Demokratikus Cselekvés Pártja vezetője felvetette, hogy Srebrenica kapjon különleges státust Bosznia-Hercegovinán belül, mert így egyszer és mindenkorra rendezni lehetne ezt a kérdést - olvasható a cikkben.