Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Srebrenica

hvg360 Németh András

Így hazudnak újra, akik nem nevezik néven a srebrenicai népirtást

Az, hogy az 1995-ös srebrenicai eseményeket népirtásként határozzák meg, az egész balkáni térségre veszélyes ellentéteket szít – állítják azon országok képviselői, köztük Magyarország politikusai, amelyek nemmel szavaztak a második világháború utáni korszak legvéresebb európai tömeggyilkosságát genocídiumnak nyilvánító ENSZ-közgyűlési határozatra. A baj csak az, hogy nem a világszervezet határozata éleszti és mélyíti az ellentéteket, hanem azok a boszniai szerb vezetők, akik jelenleg is a sokat szenvedett Bosznia szétverésén munkálkodnak.

hvg360 Nidzara Ahmetasevic

Nidzara Ahmetasevic: A srebrenicai nők nem alkusznak

A srebrencai nők mozgalma azon dolgozik hosszú évek óta, hogy továbbadják az igazságot nem csak azoknak, akik a térségben élnek, de világszerte, mindenkinek – civileknek, állampolgároknak, vezető politikusoknak és nemzetközi szervezeteknek egyaránt. Küzdelmeiket idézi fel szerzőnk, a bosnyák emberi jogi aktivista, újságíró cikke.

Kult Szegő Iván Miklós

Mementó 1917: frontok és megszállások az Isonzótól Srebrenicáig

A központi hatalmak száz évvel ezelőtt, 1917 késő őszén áttörték az olasz védelmi vonalakat, és túljutottak az Isonzón és Doberdón. Jelentős észak-olasz területeket foglaltak el, amelyeket az Osztrák-Magyar Monarchia szállt meg. A támadás és a megszállás is felvet olyan kérdéseket, amelyeket ma a háborús bűnök szempontjából újraértékelhetnek a történészek. A monarchia megszálló tevékenységéről a Politikatörténeti Intézetben beszélgettek szakértők.

Vélemény Techet Péter

Srebrenica húsz év után

Hétvégén volt az évfordulója a második világháború utáni Európa talán legsötétebb eseményének. A srebrenicai népirtást azonban nem szabad önmagában nézni, mert az nem arról szól, hogy az egyik nacionalizmusnak igaza lenne a másikkal szemben, hanem az etnikai, nacionalista gondolkodás kudarcáról.