Világ MTI 2012. február. 11. 10:05

Szupergyors a Mitsubishi liftje

Szupergyors liftet terveztek a Mitsubishi japán cégnél; a felvonót a Kínában épülő Sanghaj Toronyban fogják használni, és 64 km/h lesz a csúcssebessége.

Az Egyesült Arab Emírségekben lévő Burdzs Kalifa hamarosan elveszíti a világ legmagasabb felhőkarcolója címét, de a világ leggyorsabb liftjével sem büszkélkedhet sokáig. A Mitsubishi a minap bemutatta egy új felvonó-technológia makettjét, a liftet - a még építés alatt álló - Sanghaj Toronyba tervezték. Az aerodinamikai jellemzőiben egy lövedékre hasonlító felvonó a lélegzetelállító 64 kilométeres óránkénti sebességre képes, míg a Burdzs Khalifa liftjei "csupán" 41 kilométer per óra sebességgel szállítják utasaikat - olvasható a Yahoo hírportálján.

Ebből csak az embléma kerül a liftre
Mitsubishi Motors
A Mitsubishi felvonójának drótkötele magas szilárdságú, műanyaggal bevont acélból készül a nagy sebesség és a biztonsági szempontok miatt. A liftet gyorsasága mellett olyan motorral működtetik, amely képes elektromos áramot visszatáplálni, ami akár 30 százalékkal is csökkentheti a fogyasztását. A felvonófülke mechanikai megoldásai miatt szinte rázkódásmentes, és a benne lévő levegő nyomását úgy szabályozták, hogy a benne utazóknak még füldugulásuk se legyen.

A szupergyors lift kipróbálásra még 2014-ig várni kell, amíg a Sanghaj Torony elkészül. Ez lesz a legmagasabb Sanghaj három legnagyobb felhőkarcolója közül. Az épület 632 méter magas, 128 emeletes, és 380 000 négyzetméteres alapterületű lesz. Ez lesz a második legmagasabb épület a világon a Burdzs Kalifa után legalább is addig, amíg Szaúd-Arábiában fel nem épül egy 1000 méteresre tervezett felhőkarcoló.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.