2012. február. 02. 10:01 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 02. 10:48 Világ

A cseh kormányfő elmondta, miért nem írta alá az uniós szerződést

Azért nem írta alá az új uniós paktumot Petr Necas cseh kormányfő, mert az szerinte a mai valódi problémák lényegét nem oldja meg, és azért sem, mert elégedetlen a csúcstalálkozók lefolyásával.

A közös európai pénznem, az euró csak akkor tud fennmaradni, ha az euróövezet a jövőben gyakorlatilag föderációvá válik - állítja Petr Necas cseh miniszterelnök a Lidové Noviny című konzervatív prágai napilapban csütörtökön közölt írásában. Ugyanakkor nyitott kérdés maradt - írja Necas -, hogy ilyen körülmények között a Cseh Köztársaság valóban be akarja-e vezetni az eurót és mikor.

"Az euróövezetnek jelenleg nincs más választása: vagy szétesik, amit nyilván komolyan senki sem akarhat, vagy a szövetségi gazdasági alakulat irányába mozdul el" - vélekedett Necas a Lidové Novinyben. Csehország volt Nagy-Britannia mellett a második ország, amely nem csatlakozott az új európai uniós pénzügyi szerződéshez. A téma élesen megosztja a cseh kormánykoalíciót. Míg a Polgári Demokratikus Párt (ODS) és a Közügyek osztják a kormányfő álláspontját, a TOP 09 élesen bírálja.

"A költségvetési szerződéshez való csatlakozással egyetértésünket adnánk nemcsak az euróövezet elmozdulásához a jövőbeni pénzügyi föderáció irányába, hanem ahhoz is, hogy ilyen áron is részt akarunk venni ebben a projektben. És ez két különböző dolog" - mutatott rá a miniszterelnök. Necas úgy véli: bár a szerződés alapvető lépés pénzügyi folyamatok föderalizálásához, a mai valódi problémák lényegét nem oldja meg. Az államok feladják jogukat az önálló szavazásra a költségvetések ügyében, s ezzel lemondanak szuverenitásuk egy részéről. "Kötelezik magukat, hogy közösen fogják koordinálni további eladósodásukat. Ezek nagy lépések az euróövezet föderalizációjához" - állítja Necas, hozzátéve, a szerződést továbbá azért nem írta alá, mert elégedetlen a csúcstalálkozók lefolyásával. Szerinte más kormányfők is elégedetlenek ezzel, csak hangosan nem mondják ki. Rossznak tartja például, hogy a dokumentumokat az érintettek csak az utolsó pillanatokban kapják meg, s nincs már idő azok részletes elemzésére.

A cseh miniszterelnök úgy véli, hogy az új pénzügyi unióról szóló vitát folytatni kell, s felvetette egy rendkívüli csúcstalálkozó megrendezésének a lehetőségét is.

Hétfőn két új európai uniós szerződést véglegesítettek, továbbá a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést ösztönözni hivatott konkrét intézkedésekről döntöttek brüsszeli találkozójukon az EU-tagországok állam- és kormányfői. Nagy-Britannia mellett Csehország sem csatlakozik egyelőre a szigorú költségvetési fegyelmet előíró új pénzügyi unióról szóló szerződéshez, a többi 25 EU-ország azonban a csatlakozás mellett döntött.

A Magyarországot képviselő Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta, a döntések azt mutatják, hogy az unióban gazdaságpolitikai váltás figyelhető meg, amelynek jegyében előtérbe kerül a növekedés ösztönzése és a munkahelyteremtés. Orbán azt mondta, azért hajlandó csatlakozni a szerződéshez, mert a magyar diplomáciának a szerződés részleteinek kimunkálása során sikerült elfogadtatnia a Budapest számára kedvező szabályozást. Így a szerződés jogi következményei a csatlakozó, nem euróövezeti országokra nézve csak az eurózónába való belépéstől fogva lépnek életbe.

Hirdetés