Világ MTI 2012. január. 13. 16:56

Öngyilkos lett a húsgolyókirály

Elhunyt a román húsgolyókirály: Ion Oita önkezűleg vetett véget az életének 64 éves korában.

Oita állítólag a fiát is érintő bírósági ügy végkimenetele miatt lett öngyilkos. A 64 esztendős férfi felakasztott holttestére A púpos elnevezésű éttermének egyik félreeső szárnyában találtak rá, halálának híre futótűzként terjedt egész Romániában.

Ion Oita
AP / Libertatea

A Bukarest északi részén működő falatozó olyan hírességeket látott már vendégül mint a brazil író Paulo Coelho, a román szoprán Mariana Nicolaesco, és Traian Basescu román államfő, akiket egyetlen közös cél vezérelt, mégpedig hogy megkóstolják a Balkán legfinomabbjai között számon tartott húsgolyókat.

A húsgolyókirály 1996-ban nyitotta meg éttermét karöltve a Púposnak becézett Sandu Andrei séffel, akire a grill mögötti negyvenévnyi álldogálás miatt ragadt ez a becenév. A két férfi 1975-ben találkozott először, amikor Andrei még egy apró dél-romániai városkában sütötte a húsokat. Oita, az agyafúrt üzletember azonban addig győzködte, míg végül belevágtak a "húsgolyó-bizniszbe".

"Pótolhatatlan veszteség számunkra, de az étterem tovább fog működni" - mondta Andrei. A kis bukaresti étterem előtt Oita halála óta is egymást érik a luxusautók, az emberek továbbra is élvezik a 240 forintnak megfelelő összegért kapható pazar gombócokat.

A séf szerint a híres húsgolyó titka a legfrissebb disznó-, illetve marhahús és a megfelelő fűszerezés. Andrei persze hét lakat alatt őrzi saját titkos receptjét. A húsgolyó valójában nem tartozik a hagyományos román konyhához, hanem Törökországból, az Oszmán Birodalom idejéből származik. Ettől függetlenül az egyik legalapvetőbb fogásnak számít szerte a Balkánon.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.