2011. december. 23. 20:37 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 23. 20:34 Világ

Indul a mianmari választáson a Nobel-díjas vezető pártja

Felvették a mianmari pártok jegyzékébe, így formálisan is elismert politikai erővé vált a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji vezette ellenzéki Nemzeti Liga a Demokráciáért.

A párt a legjelentősebb ellenzéki formáció a délkelet-ázsiai országban. Szóvivőjének tájékoztatása szerint az összes üres parlamenti székért indulni fognak a közeljövőben megrendezendő időközi választásokon. Mint mondta, Szú Kji hamarosan azt is bejelenti, hogy pontosan melyik körzetben méreti meg magát. Az időközi választások pontos időpontja egyelőre nem ismert, a mianmari választási bizottság vezetője szerint a voksolás kiírására hamarosan sor kerül. 

A Nemzeti Ligát legutóbb tavaly tiltotta be az ország vezetése, miután az a választási rendszer visszásságaival szembeni tiltakozásul bojkottálta a húsz év után először megrendezett parlamenti választásokat. A párt azért maradt távol a voksolástól, mert az szerintük nem volt szabad és tisztességes, a látszatdemokrácia célja pedig csupán az országot korábban vezető katonai junta hatalmának tisztára mosása volt. A politikai formáció 1990-es, utólag eltörölt választási győzelme óta kisebb-nagyobb megszakításokkal illegalitásban működött. 

Szú Kji múlt hónapban térhetett vissza a közéletbe, miután a kormány számos reformintézkedést vezetett be a személyi és politikai szabadságjogok és a sajtószabadság kiterjesztésére. Korábban több mint másfél évtizedet töltött házi őrizetben a katonai kormányzattal szembeni fellépése miatt. 

Elemzők szerint a párt legalizálása növelheti a jelenlegi kormány bel- és külföldi legitimitását és elfogadottságát. A civil kormány nagyrészt volt tábornokokból, tisztekből és technokratákból áll, a parlamenti mandátumok egynegyede előre fent volt tartva a junta jelöltjeinek, a helyek kétharmadát pedig a katonai vezetőség által irányított két szövetséges csoport foglalta el.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.