Leállították 24 órára a francia-német határ előtt, Rémilly-nél a német nukleáris hulladékot utoljára szállító vonatot, amely előző nap indult el a nyugat-franciaországi Valognes-ból.
A szerelvény csütörtök délelőtt érkezett meg a határtól ötven kilométerre található településre, a franciaországi útvonalon nem érte incidens. A tervezett megállás alapvető oka motor- és kísérőcsere a határátlépés előtt, mivel a francia csendőrségtől a német rendőrség veszi át a konvoj ellenőrzését.
A német és francia hatóságok a szállítmányért felelős Areva atomcéggel együtt azonban a megállás meghosszabbítása mellett azért döntöttek, mert új útvonalat keresnek a németországi Gorlebenbe tartó szerelvénynek. A határ németországi oldalán több tízezer környezetvédő aktivista tervez ugyanis tiltakozást a nukleáris hulladék áthaladása ellen.
Francia környezetvédők szerint az Areva legalább három menetrendet is készíttetett azért, hogy a szerelvény elkerülje a tüntetők akcióit.
A vonatra - amelynek 11 különleges konténerében 150 tonna nukleáris hulladékot tárolnak - most rohamrendőrök vigyáznak Rémilly pályaudvarán. A szerelvény útjának kétharmadán már túl van, és eddig majdnem háromezer csendőrt mozgósítottak azért, hogy senki ne tudja megközelíteni a konvojt.
A szerda délutáni indulás előtt Valognes közelében körülbelül kétszázan csaptak össze a rendőrökkel, akik könnygázzal és gumibotokkal távolították el a kavicsokat és Molotov-koktélokat dobáló tiltakozókat a vasúti sínekről. Az összecsapásokban két aktivista és egy rendőr könnyebb sérüléseket szenvedett, 16 személyt vettek őrizetbe a hatóságok.
A tizenkettedik, és egyben utolsó, német nukleáris hulladékot szállító szerelvény végül másfél órás késéssel indult el, miután az egyik rendőrségi járművet is felgyújtották.
Az Areva elfogadhatatlannak nevezte az erőszakos megmozdulásokat. "Érthetetlen, hiszen a hulladékot a származási országba szállítjuk vissza" - mondta Christophe Neugnot, az Areva szóvivője. A Greenpeace nemzetközi szervezet is elítélte az erőszakot és nem kérte tagjaitól a vonat elindulásának megakadályozását.
A hulladék német atomerőművekből származik, és az Areva üzemében dolgozták fel, tették tárolásra alkalmassá. Franciaország és Németország abban állapodott meg, hogy 2012 előtt minden német nukleáris hulladéknak el kell hagynia Franciaország területét. A német hulladékot 1996 óta dolgozták fel Franciaországban.