Világ MTI 2011. november. 03. 17:15

Húsz civilt öltek meg Szíriában

A vérontás leállítását célzó Arab Liga-tervezet szerdai elfogadása ellenére tovább folytatódott az erőszak Szíriában: Homsz városában a biztonsági erők húsz civilt megöltek - közölte csütörtökön egy szíriai emberjogi szervezet.

"Húsz civilt öltek meg Homsz különböző negyedeiben, ahol még mindig hallatszik a lövések zaja" – közölte csütörtök délután a Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH).

Előzőleg egy másik emberjogi szervezet még arról számolt be, hogy Homsz városában egy harckocsi három embert agyonlőtt. A lövöldözés Homsz Báb-Amro nevű, a kormányellenes tüntetések egyik központjának számító negyedében történt az arab államok tervezetének elfogadását ünneplő éjszakai felvonulásokat követően. Mivel a szír hatóságok minden független médiát kitiltottak a konfliktusterületekről, az információt nehéz megerősíteni.

Bár a szíriai vezetés "fenntartások nélkül" elfogadta az arab államok tervezetét a vérontás megszüntetésére, a rezsimellenes tüntetéseket koordináló Helyi Egyeztető Bizottságok (LCC) csütörtökön kétségeiket fejezték ki a hatalom valódi szándékait illetően. Az LCC arra szólította fel az embereket, hogy az utcákra vonulva, békés tüntetésekkel "tegyék próbára a rezsim szándékait" és azt, hogy a gyakorlatban is alkalmazzák-e a tervben foglaltakat.

A francia hírügynökség birtokába jutott információk szerint a terv értelmében Szíria maradéktalanul leállítja a polgári személyek elleni erőszakot, szabadon bocsátja a tüntetések nyomán bebörtönzött személyeket, kiüríti a fegyveres konfliktusokban érintett városokat és övezeteket, s beengedi azokba az Arab Liga szerveit, valamint az arab és a nemzetközi sajtó képviselőit. A megtorlásnak az ENSZ szerint több mint 3000 halálos áldozata volt március közepe óta.

 

 

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.