Rendzavarás céljából való szervezkedés miatt három és fél év börtönre ítélték a több mint harminc év kényszerű migráció után alig egy évtizede hazatérő, saját és sorstársai jogaiért harcoló kínai aktivistát.
Három és fél évre ítélte a bíróság Csang Vej-minget (Zhang Weiming), a több tízezer sanghaji sorstársának, az 1960-as évek "elveszett nemzedékének" jogaiért harcoló aktivistát - írja a The Daily Telegraph.
A 65 éves Csang egyike volt annak a százezer sanghaji fiatalnak, akiket ötven évvel ezelőtt a kulturális forradalom ideje alatt az ország másik felében lévő Hszincsiang (Xinjiang) tartományba küldtek, hogy Mao Ce-tung (Mao Zedong) elképzelésének megfelelően a városi fiatalok ott a parasztoktól tanuljanak, s együtt építsék a kommunista társadalmat. Országos szinten 20 millió fiatal kényszerült hasonló okokból vidékre, többségük számára az 1970-es években engedélyezték a hazatérést. Sanghaj 1981-ben egyezett bele az ujgur kisebbség lakta tartományba küldött fiatalok kétharmadának visszafogadásába, 30 ezren viszont - köztük Csanggal - még egy évtizedig kénytelenek voltak a távolban maradni. Az elszakadt városi fiatalok, akik közül sokan egyetemi tanulmányaikat szakították félbe, többnyire a mezőgazdaságban vagy építkezéseken kaptak munkát, s még az 1990-es években is kevesebb mint 100 jüant (3500 forint) kerestek havonta.
Sanghajba visszatérve az ötvenes éveiben járó "elveszett nemzedék" egy számára teljesen ismeretlen, felhőkarcolókkal teli, modern metropoliszban találta magát, szállás, munkahely és a városlakóknak járó szociális juttatások nélkül. A szerdán elítélt Csang Vej-ming az elmúlt nyolc évben azért harcolt, hogy sorstársaival együtt visszakapja a sanghaji polgárként járó - nyugdíjhoz, egészségügyi ellátáshoz és lakáshoz való - jogait. "A sanghaji városvezetés felismerte, hogy a Hszincsiangból hazatérők a társadalom leghátrányosabb helyzetben lévő rétegéhez tartoznak" - nyilatkozta a lapnak Hszie Csün (Xie Jun), Csang fia. "Sokuk számára nem engedélyezték a sanghaji regisztrációt vagy nem oldották meg az elhelyezésüket. Anyám kiállt mellettük. Több mint 500 embernek segített. Ezzel tüskévé vált a helyi kormányzat szemében" - tette hozzá Hszie.
Csangot áprilisban civil ruhás rendőrök vették őrizetbe, őt főkolomposnak, a többi visszatérőt pedig bajcsinálónak nevezve. Hét hónap után, szerdán rendzavarás céljából való szervezkedés miatt három és fél év börtönre ítélték. A tárgyalást megelőző napon, kedden az "elveszett nemzedék" városba visszatért tagjai közül 300-an gyűltek össze tiltakozásul a bíróság épülete előtt, a tömeget 200 rendőr oszlatta fel.