2011. október. 11. 13:42 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 11. 19:20 Világ

Megalakult az EU sajtószabadság-munkacsoportja

Megalakult Brüsszelben az a független szakértői csoport, amelynek feladata, hogy ajánlásokat dolgozzon ki az Európai Unió számára a médiaszabadság és -pluralizmus tiszteletben tartására, védelmére, támogatására és előmozdítására. Ezt a csoport létrehozását kezdeményező európai bizottsági tag, Neelie Kroes jelentette be brüsszeli közleményében kedden.

A munkacsoport elnöke Lettország volt államfője, Vaira Vike-Freiberga professzor lesz, tagjai Herta Däubler-Gmelin korábbi német igazságügyi miniszter, Luís Miguel Poiares Pessoa Maduro, az Európai Bíróság egykori főtanácsnoka és Ben Hammersley, egy technológiai magazin főszerkesztője.

Az uniós végrehajtó testület jelezte, hogy a teljesen független csoport jelentést fog készíteni számára, amelyben ajánlásokat tesz majd arról, hogy Európában miként tartható tiszteletben, védhető, támogatható és mozdítható elő a médiaszabadság és -pluralizmus. A csoport megállapításait a bizottság nyilvánosságra fogja hozni.

Neelie Kroes a közlemény szerint úgy nyilatkozott: "A szólásszabadság demokratikus társadalmaink egyik alappillére, amit az Európai Szerződések és az Európai Unió alapjogi chartája is rögzít. A médiaszabadságnak és -pluralizmusnak azonban a gyakorlatban is érvényesülnie kell, ehhez pedig kedvező környezetet kell biztosítani. Az újonnan létrejött magas szintű munkacsoportot ezért felkérem, hogy átfogóan elemezze a média helyzetét és ennek alapján tegyen ajánlásokat." 

A csoport olyan kérdéseket vizsgál, mint a médiaszabadság politikai beavatkozás miatti korlátai, a médiafüggetlenség magán- vagy kereskedelmi beavatkozásból fakadó korlátai, a médiatulajdon koncentrációjának kérdése (és annak a médiaszabadságra és -pluralizmusra, illetve az újságírók függetlenségére gyakorolt hatása), az újságírók és az újságírói szakma jogainak védelmét fenyegető, létező vagy lehetséges jogi veszélyek a tagállamokban, a szabályozó hatóságok szerepe és függetlensége, továbbá a nemzeti, uniós vagy nemzetközi hatóságok hatáskörébe tartozó, a minőségi újságírást, a szakmai etikát és a média elszámoltathatóságát előmozdítani hivatott, meglévő vagy lehetséges intézkedések.

A munkacsoport áttekinti a tagállamok és a tagjelölt országok médiatörvényeit is, hogy "felderítse a közös problémákat vagy aggályokat, valamint kidomborítsa a médiaszabadság védelmét célzó lehetséges megoldásokat". A csoport szükség szerint egyeztetéseket vagy meghallgatásokat tarthat szakértőkkel, az Európai Parlament tagjaival és a tagállami illetékes hatóságokkal.

A csoport szükség szerint egyeztetéseket vagy meghallgatásokat tarthat szakértőkkel, az Európai Parlament tagjaival és a tagállami illetékes hatóságokkal - derül ki a közleményből.

A témában rendezett sajtótájékoztatón Vike-Freiberga hangoztatta, hogy a sajtószabadság biztosítását éppolyan fontos mutatónak tartja a szabadságjogok biztosításában és a demokrácia működésében, mint az alapjogok betartását vagy a korrekt módon működő igazságügyi rendszert.

Egy kérdésre válaszolva megerősítette, hogy munkájukban külön figyelmet fordítanak a közmédia témájára is.

Kroes leszögezte: tisztában van azzal, hogy a média szabadságának biztosítása, a téma szabályozása az EU-ban elsősorban a tagállamok illetékességébe tartozik. A most felállt csoport jelentése viszont jó kiindulópont lehet majd a témáról folytatandó eszmecserének a tagországok között - tette hozzá.

 

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.