Világ hvg.hu 2011. szeptember. 16. 17:38

Kitüntették az igazi Forrest Gumpot, a parancsmegtagadó hőst

Afganisztáni vagy iraki bevetésben részt vevő tengerészgyalogos élve még nem kapott olyan magas kitüntetést, mint amilyet pénteken egy tizedesből őrmesterré előléptetett amerikai katona. Az időközben már tartalékba helyezett Dakota Meyer a Medal of Honort kapta meg Barack Obama elnöktől. Teljesítménye elképesztő volt egy olyan katonai akcióban, amely az amerikai hadsereg szinte összes gyengeségét drámaian felmutatta Afganisztánban.

Figyelmen kívül hagyta a parancsot és öt alkalommal is átküzdötte magát az ellenséges vonalakon, amikor egy afganisztáni rajtaütésnél csapdába esett bajtársait mentette Dakota Meyer. A most 23 éves őrmester akkor még tizedesi rangban szolgált az amerikai tengerészgyalogosoknál. Azóta előléptették ugyan, de időközben már hazatért a tartalékos állományba helyezett katona. Éppen szülőföldjén, Kentucky államban dolgozott egy építkezésen, amikor a telefonhoz hívták. Először nem is ment a készülékhez, jóllehet – mint utóbb kiderült – az USA elnöke hívta fel. Meyer ugyanis ebédelt, nem akarta, hogy megzavarják. Mindezt nem más idézte fel, mint Barack Obama, aki történetesen éppen az Egyesült Államok elnöki posztját tölti be. Végül is az elnök még egyszer megpróbálta felhívni Meyert, és ekkor már sikerült beszélnie is a fiatal férfival, aki a legmagasabb – amerikaiaknak adományozható – katonai kitüntetést, a Medal of Honort  (Becsület érdemérem) kapta meg most a Fehér Házban.

Ilyen kivételes kitüntetést ritkán kapnak élve amerikai katonák. Élő iraki és afganisztáni tengerészgyalogos még nem is kapott ilyen elismerést – a New York Times szerint –, ami jelzi, hogy Meyer tette tényleg különleges volt. Összesen háromtucatnyi bajtársának megmentése és négy halálos áldozat megkeresése fűződik a nevéhez. (Egy kimentett sebesült később belehalt sérüléseibe, így ötre nőtt utóbb az áldozatok száma.)

A kitüntetést a mindenkori elnök személyesen adja át
AP

„Egy amerikai, aki a harcok sűrűjébe vetette magát” – jellemezte Barack Obama a fiatal katonát a kitüntetés csütörtöki átadásán, miután Dakota Meyer nyakába akasztotta az érmet. (Ez egyébként azon kevés amerikai katonai kitüntetés egyike, amely nyakba akasztható.)

„Ez jó alkalom lehet arra, hogy megmutatkozzon, kik is azok a fiúk, akik minden nap ott harcolnak” – mondta a ceremónia után Meyer, aki szerint az ő története „csak egy a milliók közül, amelyeket nem olyan gyakran mesélnek el”.

Meyer egy gyalogsági egységnél szolgált 2009. szeptember 8-án, amikor egy afgán és amerikai alakulat Kunar tartomány Ganjigal nevű faluja felé tartott. A csapategységben afgán katonák és határőrök, illetve amerikai kiképzők voltak. Helyi vezetőkkel akartak találkozni, de átejtették őket, és lesből rájuk támadtak egy szakadékvölgyben.

Dakota Meyer Afganisztánban
AP

Meyer tizedes és egy másik tengerészgyalogos az oldalszárny biztosításával volt megbízva. Amikor a tálibok lőni kezdtek, ő pár száz méterre volt csapdába esett társaitól. A tizedes figyelte a rádióját, amint a többiek segítséget próbáltak kérni. Will Swenson kapitány pedig, aki szintén a kelepcébe csalt alakulatban volt, hiába üvöltötte a rádióba, hogy mérjenek tüzérségi csapást a tálibokra, az amerikai hadsereg közelben lévő főhadiszállása úgy döntött, nem adja meg a támogatást Swensonéknak. (Utóbb arra hivatkoztak, hogy a közelben más amerikaiak is voltak, így akár őket is érhette volna a tüzérségi támadás.)

Így aztán a csapdába esett katonákat magukra hagyták, illetve mondták nekik, hogy várjanak a helikopterekre, amelyeket a felmentésükre küldenek. Ekkor azonban már heves tűzharc alakult ki, sok amerikai megsebesült a tálibokkal folytatott küzdelemben.

Meyer tizedes többször engedélyt kért, hogy a szakadék felé indulhasson és segíthessen. Ám azt mondták neki: maradjon a helyén. Ennek ellenére a szakadék felé, a közeli falu irányába hajtott sofőrével, Juan J. Rodriguez-Chavezzel együtt. A következő hat órában Meyerék ötször siettek a harcok helyszínére, és először sebesült afgánokat, majd amerikaiakat szállítottak el – ez az első négy akciójuk volt. Amikor kihozták a csapdából Swenson kapitányt, a tiszt csatlakozott hozzájuk a küzdelemben. Közben a szárazföldi hadsereg egy osztaga megtagadta a segítséget tőlük. Ötödszörre Meyerék négy holttestet hoztak ki a szakadékvölgyből – három tengerészgyalogos és egy haditengerészeti alakulathoz tartozó katona földi maradványait szállították el.

Addigra nyolc talibánt lőtt le Meyer, és többtucatnyi másikkal vette fel a harcot. Az elmúlt két évben a New York Times szerint számtalanszor vizsgálták az amerikai katonai hatóságok a ganjigali rajtaütés körülményeit. Állapítottak meg e vizsgálatok során szervezeti problémákat, a helybeliek árulását is okolták az amerikai veszteségekért, de a parancskiadás rendszerét is sok kritika érte. Külön vizsgálatok tárgya volt az elmaradt tüzérségi támogatás és a szárazföldi hadsereg egyik szakaszának viselkedése, amikor egyszerűen cserbenhagyták a bajba került alakulatot.

Dakota Meyer és Obama söröznek a Fehér Ház kertjében. Az informális találkozó Meyer külön kérése volt, mielőtt a díjat átvette
AP

Obama csütörtökön nem említette a felelősöket, nem hibáztatott senkit, hanem inkább Meyer érdemeit hangsúlyozta. Szerinte a tizedes önzetlenül viselkedett, és mint állampolgár megtett mindent, a legjobb tudása szerint. Amikor Meyert megkérdezték, hogy mit is szeretne leginkább a kitüntetés mellé, akkor azt mondta, hogy ha lehet, hadd ihasson meg Obamával együtt egy sört. Ez meg is történt, egy Rose Garden-beli washingtoni vendéglátóhelyen.

Hirdetés