Világ MTI 2011. szeptember. 05. 12:05

Agyonlőhették a német segélymunkásokat Afganisztánban

Holtan találtak meg két német segélymunkást hétfőn Afganisztánban; a két férfinak a múlt hónapban veszett nyoma. A holttesteket az afgán fővárostól, Kabultól északra fekvő Parván tartományban találták meg, a jelek szerint agyonlőtték őket - közölte a tartomány kormányzója.

A két német közül az egyik, egy 69 éves szászországi férfi egy keresztény segélyszervezetnek dolgozott, társa, egy 59 éves férfi Baden-Württembergből a Társaság a Nemzetközi Együttműködésért (GIZ) nevű német állami szervezetnek. Túrázni indultak Kabulból a Hindukus hegységbe, a Szalang-hágóhoz, amikor elrabolták őket, de nem lehet tudni, hogy köztörvényes bűnözők vagy a kormányellenes, radikális iszlamista tálibok. A GIZ munkatársainak szabadidejükben is be kell tartaniuk a szigorú biztonsági előírásokat, nem utazgathatnak kedvükre olyan, közbiztonsági szempontból ingatag országokban, mint Afganisztán.

Az emberrablás jövedelmező üzletág a koldusszegény muzulmán országban. Négy éve két német mérnök esett a tálibok fogságába Vardak tartományban. A túszejtők egyiküket agyonlőtték, társa 85 nap után kiszabadult. Szintén 2007 nyarán egy keresztény segélyszervezetnek dolgozó fiatal német nőt hurcoltak el egy kabuli gyorsétteremből, őt egy nappal később az afgán biztonsági erők kiszabadították.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.