Világ MTI 2011. augusztus. 25. 13:19

Kim Dzsong Il terve őrület, de legalább a vezetők találkoztak

Szerdán a burjátföldi Ulan Udéban találkozott Kim Dzsong Il észak-koreai vezető és Dmitrij Medvegyev orosz államfő. Az orosz lapok szerint a találkozó nem hozott áttörést.

Nem áttörés Kim Dzsong Il észak-koreai vezető ígérete, amelyet a Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel a szibériai Ulan Udéban megtartott szerdai találkozón tett arra, hogy Phenjan visszatér a nukleáris programjáról folytatott, de 2009 decemberében megszakadt hatoldalú tárgyalásokhoz - írták az orosz lapok csütörtökön. Emellett úgy vélték: az Észak-Koreán át Dél-Koreába tartó gázvezeték terve enyhén szólva is aggályos.

A Kommerszant című lapnak Pavel Lesakov, az orosz Tudományos Akadémia Korea-Kutatási Központjának vezetője kijelentette: a nukleáris programról folyó hatoldalú tárgyalásokhoz való, feltétel nélküli visszatérésre tett ígéret nem jelent engedményt, Phenjan álláspontjának enyhülését, hanem ellenkezőleg, annak megerősítése. Észak-Korea álláspontjának lényege az volt, és ez nem változott, hogy Phenjan elutasítja azokat a feltételeket, amelyeket a hatok közül az Egyesült Államok és Japán támasztott, hogy ugyanis Phenjan még a tárgyalások újbóli felvétele előtt hirdessen moratóriumot nukleáris programjára. Szerdán Ulan Udéban világossá vált, hogy ez továbbra sem felel meg Észak-Koreának, amely majd a tárgyalások során akar eljutni a moratóriumhoz.

AP

A Vedomosztyi című lap szerint a tárgyalások fő eredménye az, hogy a vezetők találkoztak. "Most az a lényeg, hogy a megbeszéléseket gyakorlati következmények kövessék, ami a legutóbbi magas szintű találkozók után nem történt meg" - írta a lap. A Vedomosztyi külön kommentárt szentelt a tárgyalásokon szintén megvitatott, Oroszországból Észak-Koreán át Dél-Koreába gázt szállító vezeték kérdésének.

A cikk megállapította: az orosz ajánlatnak legfeljebb az lehet az értelme, hogy az orosz gazdaság egy kis részének Észak-Koreába való "exportálása" elősegítheti a koreai probléma rendezését. Ösztönözhetné erre Phenjant, amely olcsó gázvásárlási lehetőséghez és a tranzitból bevételi forráshoz jutna, s mindez elősegítené az éhezés és a hideg okozta problémák megoldását, közeledhetnének a két Korea érdekei. A terv műszaki-gazdasági tekintetben reális, a vezetéken évi tízmilliárd köbméter gáz áramolhatna Dél-Koreába, amelynek nagy szüksége van erre, Oroszország pedig már rég ki akar lépni az ázsiai-csendes-óceáni piacra. Biztonsági szempontból azonban a terv Oroszország számára tiszta őrület: az Észak-Koreán áthaladó 700 kilométeres szakasz minden bizonnyal az ukrajnai tranzit problémáinak a sokszorosával járna. Dél-Korea is aligha kész vállalni a kiszámíthatatlan szomszéd területén áthaladó vezeték kockázatait. "Más szóval, egy valóban gazdasági vállalkozás alapjai aligha teremtődnek meg egyhamar. Oroszország és a Gazprom azonban megteheti, hogy feláldozza a gazdaságosságot diplomáciai és humanitárius célok érdekében. Csak az a zavaró ebben, hogy közben a Gazprom belföldi árai folyamatosan emelkednek" - írta a lap.

Hirdetés