2011. június. 23. 18:24 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 23. 18:28 Világ

Líbia: meghaladhatják a negyedmilliárd fontot a brit részvétel költségei

Meghaladhatják a negyedmilliárd fontot a líbiai hadműveletek Nagy-Britanniára háruló költségei - közölte csütörtökön a brit védelmi miniszter.

Liam Fox a parlamentnek benyújtott írásos tájékoztatójában 260 millió fontra (80 milliárd forintra) tette a brit részvételi költségeket arra az esetre, ha a NATO-hadműveletek fél évig eltartanak. Az összegből 140 millió fontot a felhasznált hadianyag pótlására kellene fordítani, a többi a térségbe vezényelt brit harci repülőgépek állomásoztatásának és bevetéseinek összköltsége lenne ebben az időtávlatban.

Amikor Nagy-Britannia március 19-én bekapcsolódott a líbiai hadműveletekbe, George Osborne brit pénzügyminiszter még azt jósolta, hogy a részvételi költségek "inkább néhány tízmillió, semmint néhány százmillió fontot" tesznek majd ki. Danny Alexander pénzügyminisztériumi főtitkár - e minőségében Osborne első helyettese - azonban minapi parlamenti előterjesztésében már elismerte, hogy "százmilliókba kerülhet" a brit részvétel a líbiai hadműveletekben.

Liam Fox védelmi miniszter csütörtökön a BBC-nek kijelentette: a költségeket növeli az is, hogy a NATO mindenképpen "minimalizálni" akarja a polgári lakosságnak okozott veszteségeket, de ez is mutatja, hogy a szövetségesek többre értékelik az emberi életet, mint Kadhafi líbiai vezető rezsimje. A konzervatív-liberális kormánykoalícióra ugyanakkor egyre nagyobb ellenzéki nyomás nehezedik annak érdekében, hogy London igyekezzen rávenni más NATO-tagokat a nagyobb tehermegosztásra. Jim Murphy, az ellenzéki Munkáspárt árnyékkormányának védelmi miniszterjelöltje csütörtöki parlamenti nyilatkozatában kijelentette: most már sok brit gondolja azt, hogy miért mindig Nagy-Britanniának kell ezeket a beavatkozásokat végrehajtania. Murphy szerint különösen az európai NATO-szövetségeseknek kellene nagyobb részt vállalniuk a líbiai hadműveletekből. 

Sir Simon Bryant légi marsall, a brit királyi légierő (RAF) főparancsnok-helyettese a héten kijelentette, hogy a líbiai bevetésekben részes RAF-alakulatok túlterheltek, és ezért az állomány morálja "gyenge".

 

 

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.