2011. június. 21. 08:50 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 21. 08:44 Világ

Az iráni parlament nem ért egyet a külügyminiszter-helyettes személyével

Az iráni parlament kedden kezdeményezte Ali Akbar Szálehi külügyminiszter hivatalából való felmentését, amiért a tárcavezető Mahmúd Ahmadinezsád államfőhöz közelálló személyt nevezett ki helyettesének.

A lépés újabb jele a parlament és az elnök között folyó hatalmi vetélkedésnek. Az iráni parlament 33 konzervatív képviselője indítványozta levélben Szálehi külügyminiszter elmozdítását. Arra hivatkoztak, a tárca pénzügyi és adminisztratív ügyeiért felelős új miniszterhelyettes kinevezésekor a külügyminiszter nem vette számításba az új tisztségviselő "vitatott múltját". A parlamenti képviselők azt is írták, hogy Mohammed Sarif Málikzadeh kinevezése "sérti Irán külföldi érdekeit", de a tudósításokból nem derül ki, mivel támasztották alá ezeket az állításokat. Málikzadeh az iráni elnök kabinetfőnökének és fő tanácsadójának munkatársa.

Megfigyelők szerint Iránban egyre feszültebb a viszony az elnök és az őt korábban egyöntetűen támogató, a parlamenti többség támogatását bíró konzervatív vallási vezető réteg között. Az iráni parlament három hete határozatot fogadott el arról, hogy bíróság elé idézi Ahmadinezsádot, miután az elnök nem sokkal korábban magához vonta az olajipari miniszter hatásköreit. Az elnök végül engedett a nyomásnak; lemondott az olajipari minisztérium vezetéséről, és egyik szövetségesét nevezte ki a tárca élére. Előzőleg bírálta az államfőt Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője, valamint a közép-keleti ország jogrendjére ügyelő, konzervatív hitszónokokból és jogtudósokból álló befolyásos testület, az Őrök Tanácsa is. A hatalmi harc kiéleződése azzal függ össze, hogy Iránban jövő márciusában tartják a parlamenti választásokat.

 

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.