2011. június. 21. 08:50 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 21. 08:44 Világ

Az iráni parlament nem ért egyet a külügyminiszter-helyettes személyével

Az iráni parlament kedden kezdeményezte Ali Akbar Szálehi külügyminiszter hivatalából való felmentését, amiért a tárcavezető Mahmúd Ahmadinezsád államfőhöz közelálló személyt nevezett ki helyettesének.

A lépés újabb jele a parlament és az elnök között folyó hatalmi vetélkedésnek. Az iráni parlament 33 konzervatív képviselője indítványozta levélben Szálehi külügyminiszter elmozdítását. Arra hivatkoztak, a tárca pénzügyi és adminisztratív ügyeiért felelős új miniszterhelyettes kinevezésekor a külügyminiszter nem vette számításba az új tisztségviselő "vitatott múltját". A parlamenti képviselők azt is írták, hogy Mohammed Sarif Málikzadeh kinevezése "sérti Irán külföldi érdekeit", de a tudósításokból nem derül ki, mivel támasztották alá ezeket az állításokat. Málikzadeh az iráni elnök kabinetfőnökének és fő tanácsadójának munkatársa.

Megfigyelők szerint Iránban egyre feszültebb a viszony az elnök és az őt korábban egyöntetűen támogató, a parlamenti többség támogatását bíró konzervatív vallási vezető réteg között. Az iráni parlament három hete határozatot fogadott el arról, hogy bíróság elé idézi Ahmadinezsádot, miután az elnök nem sokkal korábban magához vonta az olajipari miniszter hatásköreit. Az elnök végül engedett a nyomásnak; lemondott az olajipari minisztérium vezetéséről, és egyik szövetségesét nevezte ki a tárca élére. Előzőleg bírálta az államfőt Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője, valamint a közép-keleti ország jogrendjére ügyelő, konzervatív hitszónokokból és jogtudósokból álló befolyásos testület, az Őrök Tanácsa is. A hatalmi harc kiéleződése azzal függ össze, hogy Iránban jövő márciusában tartják a parlamenti választásokat.

 

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.