Világ MTI 2011. május. 24. 20:00

A korrupció és a munkanélküliség ellen tüntettek Madridban

Madridban és több más spanyol nagyvárosban május 15-én vonultak utcára a korrupció, a politikai rendszer és a munkanélküliség ellen tüntető fiatalok.

Már mintegy 200 ezer aláírást gyűjtöttek össze a madridi Puerta del Sol téren több mint egy hete állomásozó tüntetők a társadalmi, politikai és gazdasági változás megvalósulásáért - adta hírül kedden a TVE spanyol közszolgálati televízió. Mint a demonstrálók egyik vezetője elmondta, a kezdeményezéssel igazából az a céljuk, hogy szimbolikus támogatást szerezzenek az ország helyzete miatt indult megmozduláshoz, amelynek résztvevői egy olyan rendszer kialakítását szeretnék elérni, amely tiszteletben tartja az emberek jogait, illetve azokat a gazdasági és politikai érdekek fölé helyezi.

"Nem képviselünk semmilyen pártot és semmilyen szövetséget, hanem a változás melletti elhivatottság köt össze minket (...) Szeretnénk megmutatni, hogy a társadalom nem alszik, és hogy békés úton folytatni fogjuk a küzdelmet azért, amit megérdemlünk" - olvasható a kiáltványban. Madridban és több más spanyol nagyvárosban május 15-én vonultak utcára a korrupció, a politikai rendszer és a munkanélküliség ellen tüntető fiatalok, és még a május 22-i önkormányzati és regionális választások idejére - a hatósági tiltás ellenére - sem függesztették fel a demonstrációt.

A tüntetők most válaszra várnak, és mint mondták, addig nem mennek el a Puerta del Solról, amíg azt meg nem kapják. Közben a szomszédos Portugália fővárosában, a spanyolokkal való szolidaritás kifejezéseként, több tucatnyian vonultak utcára. A tüntetők között több Erasmus-ösztöndíjas spanyol egyetemista is van. A múlt csütörtökön kezdődött demonstráció helyszíne először a spanyol konzulátus épülete előtt volt, majd onnan néhány száz méterrel arrébb, a Lisszabon szívében található Rossío térre tolódott el.

Tüntetés Madridban - nézze meg Nagyítás galériánkat is!
AP
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.