Világ MTI 2011. május. 23. 19:17

Tim Pawlenty is Obama kihívója lenne

A volt minnesotai republikánus kormányzó is indulni kíván a 2012-es elnökválasztáson.

Tim Pawlenty volt minnesotai republikánus kormányzó is indulni kíván a 2012-es elnökválasztáson. Pawlenty ezt hétfőn jelentette be, előbb egy, az interneten közzétett videóban, majd az iowai Des Mones-ban személyesen is. "Tim Pawlenty vagyok, és az Egyesült Államok elnökjelöltje" - mondta videójában az aspiráns, aki azt állította, hogy az "igazat" fogja elmondani az amerikaiaknak az ország problémáiról, amelyek közül az eladósodottságot, a szerinte túlságosan magas közkiadásokat és a munkanélküliséget emelte ki.

"Obama politikája kudarcot vallott" - jelentette ki a politikus. Ő az ötödik komoly aspiráns, aki versenybe szállt, hogy elnyerje a republikánus párt hivatalos jelölését és a második mandátumra pályázó Barack Obama elnök kihívója legyen. Előtte eddig Newt Gingrich volt képviselőházi elnök, Ron Paul texasi képviselő, Gary Johnson volt új-mexikói kormányzó és Herman Cain afroamerikai üzletembe jelentette be, hogy alkalmasnak véli magát a Fehér Házért való megmérettetésre.

AP Photo

Megfigyelők - a marginális önjelöltek mellett - Mitt Romney volt massachusettsi, Jon Huntsman volt utahi és Sarah Palin volt alaszkai kormányzótól, valamint Michelle Bachmann minnesotai képviselőtől várják, hogy színt valljanak az elnöki aspirációikkal kapcsolatban. A 40 éves Pawlenty akkor vált országosan ismertté, amikor a 2008-as elnökválasztás idején kis híján ő lett a Fehér Ház megszerzéséért harcba szállt John McCain alelnökjelöltje.

A tábora által T-Paw néven becézett politikus népszerű volt Minnesota államban, amelynek kormányzása az elmúlt években többször is gazdát cserélt. Kormányzóként megszorításokkal, de adóemelés nélkül sikerült eltüntetnie Minnesota 4,3 milliárd dolláros költségvetési hiányát. Pawlenty ellenzi az abortuszt és az őssejt-kutatást. Bírálói ugyanakkor nem tartják elég karizmatikusnak. 

Pawlenty a bejelentést megelőzően megjelentett memoárkötetében elítélte a washingtoni "elszabadult költségvetést" és Barack Obama elnököt okolta a csillagászati államháztartási hiányért. A kereszténység evangelista irányzatát követő politikus az ultrakonzervatív Tea Party mozgalom platformját nem tartja összeegyeztethetetlennek a sajátjával.

 
Hirdetés