Világ hvg.hu 2011. május. 20. 15:00

Furcsaságok Strauss-Kahn ügye körül

Rengeteg a tisztázatlan részlet a zaklatással és nemi erőszak-kísérlettel vádolt Dominique Strauss-Kahn ügyével kapcsolatban, de bizonyos részletek egy héttel az eset kirobbanása után is furcsának, ellentmondásosnak tűnnek. Nem is beszélve a volt IMF-vezérrel kapcsolatos összeesküvés-elméletekről.

Egymillió dollárnyi készpénzóvadék (illetve további ötmillió dollár letét) ellenében a New York-i bíróság csütörtökön kiengedte a börtönből a szexuális bűncselekményekkel vádolt Dominique Strauss-Kahnt, akit elektronikus megfigyelés mellett házi őrizetbe helyeztek. Az IMF időközben már lemondott vezérigazgatója ellen vádat is emeltek az összes vádpontban: a két rendbeli szexuális bűncselekmény, az egy rendbeli nemierőszak-kísérlet, a két rendbeli szexuális visszaélés, az egy rendbeli erőszakos törvénytelen fogva tartás és az egy rendbeli szexuális zaklatás miatt.

A volt IMF-vezér a csütörtöki bírósági meghallgatáson
MTI/EPA

A francia médiában csak DSK-nak nevezett volt IMF-vezér a vádak szerint szombaton próbált meg zaklatni egy szobalányt a New York-i Sofitel hotelben. Az üggyel kapcsolatban rengeteg részlet ismeretlen még, például nincs meg a szállodaszobában, illetve a Strauss-Kahn hozzájárulásával rajta elvégzett DNS-vizsgálatok eredménye sem. A gyakran zavaros sajtóbeszámolók mellett ennek is része van abban, hogy az ügy egyes mozzanatai elsőre ellentmondásosnak tűnhetnek. Múlt szombat óta most először derült ki például több arról, hogy a Sofitelben elkövetett állítólagos bűncselekmény eseményei milyen időrendben követhették egymást.

Az eltűnt idő nyomában

Kérdés, mi történhetett abban a több mint négy órában, ami az állítólagos erőszakoskodás és Strauss-Kahn reptéri elfogása között telt el. Az első rendőrségi nyilatkozatok szerint Strauss-Kahn délután 1 óra körül zaklathatta a 32 éves afrikai származású szobalányt, de a később nyilvánosságra hozott bírósági dokumentum már déli 12 órát írt.

Ez utóbbit támasztja alá a védelem által az óvadékkérelemben részletezett forgatókönyv is, amely azt írja, a volt IMF-vezér - a szobalány feltételezett zaklatása után - 12.28-kor kijelentkezett a hotelből, majd a lányával ebédelt 12.45-től, ezután indult csak a John F. Kennedy reptérre, ahol felszállt az Air France Párizsba 4.40-kor induló gépére. A jegyet a védelem szerint előző héten vásárolta meg.

Mindez viszont erősen eltér az első rendőrségi információktól, amelyek szerint Strauss-Kahn sietősen hagyta el a hotelt és azonnal a reptérre ment. Ráadásul, bár a szobalány a feltevések szerint azonnal szólt a kollégáinak a hotelben, a Sofitel biztonsági szolgálata csak egy órával később, 1.32-kor hívta a 911-es segélyhívót - közölte a Reuters egy meg nem nevezett hatósági forrásra hivatkozva.

Tristane Banon szerint vele 2002-ben erőszakoskodott a megvádolt DSK
pledel.com

Szintén ellentmond a csütörtöki tárgyaláson közzétett részleteknek az, hogy állítólag a hotel kameráinak felvétele és szemtanúk szerint Strauss-Kahn nem is jelentkezett ki a hotelből, mielőtt leintett egy taxit az utcán. Strauss-Kahn az óvadékkérelem szerint később felhívta a szállodát, feltehetően a reptérről, hogy megkérdezze, nem felejtette-e ott a mobiltelefonját, és önként elárulta, hogy a JFK reptéren tartózkodik. A hotelben tartózkodó rendőrök kérésére a Sofitelben azt válaszolták neki, hogy otthagyta a mobilját, amelyet elvisznek neki - mondta a Reutersnek a név nélkül nyilatkozó hatósági forrás.

Megtette vagy nem tette?

Tisztázatlan az is, hogy pontosan mi történt a Sofitel lakosztályában. A nyilvánosságra hozott rövid vádirat, amely Steven Lane nyomozó beszámolója alapján aránylag részletesen taglalta, mi történt a vallomások szerint Strauss-Kahn és a szobalány között, azt írta, hogy az IMF vezérigazgatója kétszer is arra kényszerítette a szobalányt, hogy vegye szájába a péniszét. A dokumentum szó szerint úgy fogalmaz, hogy „erőszakkal kapcsolatot teremtett a pénisze és a nő szája között”. Korábban a szobalány viszont még azt mondta a rendőröknek, hogy Strauss-Kahn orális szexre akarta kényszeríteni, de végül sikerült kiszöknie a szobából, és segítséget kérni a szállodai személyzettől - legalábbis Paul Browne, a New York-i rendőrség szóvivője erről beszélt vasárnap.

Közben kiderült, egy harmadik személy is a lakosztályban tartózkodott szombat délben. Egy férfi alkalmazott éppen a reggeli maradékát szedte le, amikor Strauss-Kahn feltételezett áldozata, a guineai származású szobalány bement a lakosztályba - írta a Le Figaro. A férfi elmondása szerint az ajtó csak be volt hajtva, amikor a nő belépett. Nem tudta, hogy Strauss-Kahn a fürdőszobában van, ezért azt mondta a nőnek, hogy elkezdheti a takarítást, majd kiment a lakosztályból. Később a szobalány ügyvédje, Jeffrey Shapiro azt mondta, védence csak "egy-két nappal" a feltételezett támadás után tudta meg, ki is valójában Strauss-Kahn, az viszont nem derült ki, mennyire lehet életszerű, hogy közvetlenül az incidens után senki sem - még a szállodai kollégák sem - beszéltek erről a nőnek.

Strauss-Kahn jelenlegi felesége és korábbi házasságából született lánya
MTI/EPA

Felvetődik a kérdés, tudatában volt-e Strauss-Kahn annak, hogy a 2008-ben az egyik magyar beosztottjával, Nagy Piroskával lezajlott afférja után egy újabb botrányos üggyel további pályafutását veszélyezteti. Szintén kérdés, hogy a szállodai helyszín, illetve a vádak alapján az alkalom szülte lehetőség mennyire egyeztethető össze azzal, hogy Strauss-Kahn egy korábbi alkalommal, amikor állítólag 2007-ben egy francia újságírónőt próbált meg molesztálni, úgy intézte, hogy egyedül legyen a nővel a lakásban és ő szervezte meg a találkozót a nő számára addig ismeretlen címen.

Twitter-alapú elméletek

Pinet: új teóriának adott alapot a Twitteren
ticinolibero.ch

Az viszont szinte természetesnek tűnhet, hogy sokan összeesküvést sejtenek Strauss-Kahn ügye mögött. A volt IMF-vezér lehetett volna a francia szocialisták elnökjelöltje, Nicolas Sarkozy jelenlegi államfő esélyes kihívója a jövő évi elnökválasztáson, így nem is csoda, hogy egy felmérés szerint a magukat a szocialisták támogatóinak valló franciák 70 százaléka véli úgy, hogy Strauss-Kahn összeesküvés áldozata lehetett (a válaszadók teljes csoportjának 57 százaléka osztotta ezt a véleményt).

E teóriát erősítette az a hír is, amely szerint egy Párizsban tanuló montreali diák, Jonathan Pinet a Twitteren még a hivatalos rendőrségi bejelentés előtt írt arról, hogy az IMF-vezér New Yorkban komoly bajba került. A Sarkozy támogatói közé tartozó fiatal bejegyzését olvasta a Sarkozy-kampány egyik munkatársa, Arnaud Dassier is, aki további részleteket kért a diáktól, majd maga is közzétette a hírt Twitter-oldalán. Később az azóta világhírűvé vált kanadai-francia fiú a blogján azt írta, tisztázni akarja a „groteszk pletykákat”, és elmondta, az ügyről egy olyan New York-i barátjától értesült a Facebookon, aki ismert valakit a Sofitelben. Azóta a lapok már Pinet családtagjait és barátait is kifaggatták a diák lehetséges szerepéről. Egyik barátja az egyik interjúban úgy fogalmazott: „Gondolják, hogy egy 21 éves kölyök képes megbuktatni az IMF vezetőjét?”

Alapot adott az összeesküvés-elméleteknek az is, hogy Strauss-Kahn a Libération című lapban április végén megjelent interjújában a nőket is azok között a témák között jelölte meg, amelyek támadási felületet adhatnának ellenfeleinek a jövő évi elnökválasztáson való esetleges indulásakor. Sőt, nem tartott elképzelhetetlennek egy olyan forgatókönyvet sem, amelyben "egy parkolóban megerőszakolt nő" fél- vagy egymillió euróért talál ki egy hasonló sztorit. Szó sincs semmilyen összeesküvésről, a szobalány a bíróság előtt is kész tanúskodni Strauss-Kahn ellen - mondta a nő ügyvédje a CBS tévécsatorna szerint. "El fogja mondani a történetét" - mondta Jeffrey Shapiro. "Boldogan megteszi, mert az igazat mondja."

Hirdetés