2011. április. 20. 20:56 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 20. 20:55 Világ

ENSZ: még több Csernobilra kell felkészülni

Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára egy szerdai kijevi konferencián azt mondta, hogy a világnak még több csernobili és fukusimai nagyságrendű nukleáris balesetre kell felkészülnie, s ez a nemzetközi együttműködés minőségileg új szakaszát követeli meg.

A világszervezet első embere a csernobili atomerőművi baleset 25. évfordulóján rendezett nemzetközi értekezleten beszélt az ukrán fővárosban, s előtte ellátogatott a negyedszázaddal ezelőtti katasztrófa színhelyére is. Ban Ki Mun és mások úgy vélték: elkerülhetetlen az atomerőművek számának szaporodása egy energiára éhes világban. A nukleáris energia "viszonylag tiszta, és logikus választás az egyre inkább fogyóban lévő nyersanyagforrások korában" - mondta Ban Ki Mun, hozzátéve: "a kellemetlen igazság az, hogy valószínűleg még több ilyen katasztrófa tanúi leszünk".

Jakab Zsuzsanna, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) regionális igazgatója a kijevi konferencia részvevőivel azt mondta, hogy mintegy hatezer pajzsmirigyrákos esetet diagnosztizáltak azok körében, akik gyerekek, vagy serdülők voltak a csernobili katasztrófa időpontjában. Szerinte még több eset várható, de nehéz megjósolni, hogy mennyi. Körülbelül 600 ezerre becsülik azok számát, akik erős radioaktív sugárzás ért, s közöttük van az a mintegy 240 ezer ember, akik részt vettek a helyreállítás és a takarítás első, legveszélyesebb fázisában - írta az AP amerikai hírügynökség.

Az ENSZ számait a Greenpeace környezetvédelmi szervezet és mások erősen bírálják, mondván, hogy alábecsülik Csernobil következményeit. Jakab szerint még az alacsonyabb számok is azt "az elfogadhatatlan árat tükrözik, amit az érintett közösségeknek a katasztrófáért fizetniük kellett".

A kijevi konferencián Mikola Azarov ukrán kormányfő javasolta: hozzanak létre Ukrajnában az atomenergia használatának műszaki kockázatait kutató nemzetközi intézetet. A kormányfő szerint az intézet az ENSZ és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) felügyelete alatt működhetne. A csernobili baleset súlyos károkat okozott Ukrajnának, s ezekkel még hosszú ideig együtt kell élni - mondta a kormányfő, aki szerint az egy kisebb európai állammal azonos területet érintő katasztrófa felszámolásával kapcsolatos kiadások jelentősen fékezik az ukrán gazdaság fejlődését.

Azarov szerint kormánya az idén mintegy 1 milliárd dollárt, a múlt évinél 40 millió dollárral többet költ a szerencsétlenség károsultjainak megsegítésére. A segélyben részesülők száma több mint 2,2 millió. A miniszterelnök megígérte, hogy a keddi kijevi donorkonferencián az atomerőmű felrobbant reaktora fölé tervezett acélcsarnok megépítésére felajánlott félmilliárd euró minden centjét hatékonyan és átláthatóan fogják elkölteni. A kormányfő elmondta, hogy az Ukrajnát Csernobil miatt érő veszteségek 2015-ig több mint 180 milliárd dollárt tesznek ki. Az ukrán költségvetésből évente több mint 60 millió dollárt fordítanak az erőmű biztonságának fenntartására, illetve az erőmű használatból történő kivonására.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.